08.03.2017 10:29

Jak udowodnić policjantom, że jesteś trzeźwy?

Żaden uczestnik ruchu drogowego nie powinien prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu. Mając to na uwadze, policjanci wielokrotnie sprawdzają trzeźwość kierowców.

foto: kadr z wideo

Jazda pod wpływem alkoholu to najprawdopodobniej jedna z najgorszych decyzji, jakie może podjąć kierowca. W końcu to nie tylko igranie z własnym, ale także z cudzym życiem. Pijane osoby mają problem z prawidłową oceną odległości, prędkości, już nie wspominając o problemach z koordynacją i stabilnym wykonywaniem ruchów.

Za regułę można uznać, że wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi, zwiększa się prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. Według polskiego prawa, osoba prowadzącą pojazd mechaniczny i mająca we krwi od 0,2 do 0,5 promila popełnia wykroczenie, a powyżej tej górnej wartości – przestępstwo, podlegające karze na podstawie artykułu 178a kodeksu karnego.

Podczas wykonywania rutynowych kontroli, funkcjonariusze korzystają z alkomatów, które jak się okazuje – poniżej temperatury -5 stopni Celsjusza są bezużyteczne. Jak w takich okolicznościach można udowodnić swoją trzeźwość?

Jeden ze sposobów zademonstrował uczeń University of Central Arkansas. Został on zatrzymany przez policjantów, którzy chcieli sprawdzić stan jego trzeźwości. Jak wynika z relacji osoby kontrolowanej – Blayk Puckett – piątkowej nocy wracał z kampusu. Jechał wolno, ponieważ był świadomy zepsutego światła stopu i chciał uniknąć „konfrontacji” z funkcjonariuszami. Mimo starań, nie udało mu się. Został zatrzymany przez mundurowych, którzy poprosili o to, by wysiadł z auta. Po chwili pokazali oni popsute światło stopu.

Po krótkiej rozmowie, doszli do wniosku, że zatrzymany mężczyzna nie pił. Mimo to, Blayk postanowił dobitnie udowodnić swoją trzeźwość. Chwycił pałki do żonglowania i pokazał na co go stać:

Tym sposobem młodemu mężczyźnie udało się odjechać bez otrzymania mandatu.

Tagi: #Duperele