31.07.2017 16:44

10 ciekawostek o Sullym Ernie z Godsmack

Sully’ego Ernę znamy jako wokalistę Godsmack. Poznajcie 10 ciekawych faktów na temat muzyka, który już niedługo wystąpi w naszym kraju z solowym repertuarem.

10 ciekawostek o Sullym Ernie z Godsmack
foto: Kobaru/Antyradio.pl

Godsmack należy do najpopularniejszych wykonawców z kręgu post-grunge’u. Jego muzyka zawiera elementy heavy metalu i hard rocka. Dzięki takim płytom, jak „Faceless”, „IV” i „The Oracle” zespół zdobył ogromną popularność w rodzinnym USA i na całym świecie.

Jego wokalista, Sully Erna to artysta na tyle wszechstronny, że jeden projekt mu nie wystarcza. Od 2010 nagrywa i koncertuje pod własnym nazwiskiem. Solowo doczekał się dwóch albumów – „Avalon” z 2010 i „Hometown Life” z 2016. Promując ten drugi krążek, po raz pierwszy zawita jako solista do Polski. Sully zagra 23 września 2017 w klubie A2 we Wrocławiu, a 24 września 2017 w Łodzi w klubie Wytwórnia.

W oczekiwaniu na te wyjątkowe występy przypomnijmy sobie 10 ciekawostek o jednej z najoryginalniejszych postaci świata rocka, jaką jest Sully Erna.

1. Wymyślił nazwę Godsmack

W wywiadzie Erna opowiadał, że nazwa jego zespołu oznacza kogoś, kto wygląda, jakby został „zdzielony w twarz przez Boga”. Wcześniej grupa krótko nosiła nazwę The Scam.

2. Jest włoskiego pochodzenia

Artysta ma korzenie na Sycylii. Jego prawdziwe imię brzmi Salvatore.

3. Jego przodkowie też byli muzykami

Jeden z włoskich krewnych Erny był słynnym kompozytorem. Muzyczne geny są silne w jego rodzinie – jego ojciec był z kolei trębaczem.

4. Gra na perkusji od 3. roku życia

Sully jest multiinstrumentalistą. Wykonał wszystkie partie perkusyjne na debiutanckiej płycie swojego zespołu, „Godsmack” z 1998. Na kolejnych albumach skupił się na śpiewie i grze na gitarze.

5. Toczy bitwy na bębny

O perkusyjnych umiejętnościach Sully'ego można przekonać się na koncertach Godsmack. Ich stałym elementem jest Batalla de los Tambores, czyli bitwa na bębny między liderem a perkusistą Shannonem Larkinem.

6. Gra zawodowo w karty

Muzyk jest również znakomitym pokerzystą. Brał udział w mistrzostwach World Series of Poker w 2006 i 2007 – zajął odpowiednio 713. i 237. miejsce. Jedną z jego gier pokazała nawet telewizja ESPN.

7. Napisał książkę

W 2007 roku Sully wydał autobiografię, „The Paths We Choose”. Zawarł w niej swoje wspomnienia pierwszych 30 lat życia, aż do uzyskania kontraktu płytowego przez Godsmack.

8. Jest czarownikiem

Sully jest wyznawcą religii zwanej Wicca. Jej korzenie tkwią w pogaństwie, a jej nieodłącznym elementem jest praktykowanie magii. Religia inspiruje artystę w jego twórczości, ale nie lubi się nią afiszować – mówi, że nie chce być „chłopcem z plakatu dla czarowników”.

9. Zagrał w bułgarskim filmie

W 2017 Erna wystąpił w filmie „Benzin” bułgarskiego reżysera Asena Błateczkiego. To nie jedyne aktorskie dokonanie muzyka. Lidera Godsmack można zobaczyć w teledysku do utworu Mötley Crüe „White Trash Circus” z 2009.

10. Wytatuował sobie Muppeta

Jeden z tatuaży Sully’ego przedstawia Zwierzaka z Muppetów.

Sully-Erna-z-Godsmack-zagra-dwa-koncerty-w-2017_article
Maciej Koprowicz
Tagi: #Duperele #Godsmack