01.03.2017 10:36

Jak wymienić dowód przez internet?

Jeśli jesteś w gronie 5 mln osób, którym kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego, nie musisz wcale odstać swojego w kolejce w urzędzie – wniosek o nowy dokument można zgłosić całkowicie przez internet.

foto: kadr z wideo

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się, że poprawiło i uprościło procedurę zamawiania przez sieć nowego dowodu osobistego. Było do czego się przyczepić – użytkownicy przyzwyczajeni do komercyjnych, wygodnych rozwiązań mogli byli odstraszani przez formularze stworzone przez urzędników.

Przyznaje to nawet sam resort:

"

Z takiej elektronicznej usługi można było korzystać wcześniej, ale wniosek o wydanie dowodu osobistego w poprzedniej wersji był dla użytkowników mało czytelny i mało intuicyjny. Dodatkowo zaś na platformie ePUAP było go trudno odnaleźć. "

Z tym ostatnim poradzono sobie w prosty sposób – link do elektronicznego wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego został umieszczony w centralnej części platformy ePUAP.

Wśród wprowadzonych zmian znalazło się zabezpieczenie przed składaniem niekompletnych wniosków (na przykład braku zdjęcia lub wpisania wymaganych danych osobowych, takich jak imię czy miejsce urodzenia).

Wniosek dostępny jest pod adresem epuap.gov.pl – wypełnić należy następujące rubryki:

Formularz trzeba zatwierdzić Profilem Zaufanym ePUAP i do tej pory była to kolejna przeszkoda w korzystaniu z usług e-administracji. Dzięki porozumieniu z bankami nie trzeba już wybierać się do urzędu, żeby eGO (tak brzmi nowa nazwa profilu) wyrobić – wystarczy wypełnić wniosek w systemie transakcyjnym współpracującej z urzędami instytucji finansowej.

Profil zaufany można założyć w PKO BP, ING oraz Millennium, ministerstwo zapowiada, że do tego grona będą dołączać kolejne banki.

W 2017 roku wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego złoży według przewidywań Ministerstwa Cyfryzacji złoży ponad 8 mln osób – 5 milionom skończy się ważność dokumentu, kolejne 3 mln będzie wyrabiać dowód po raz pierwszy lub z powodu jego zagubienia. Resort podał szacunkowe dane dotyczące liczby obywateli szturmujących w tym celu urzędy w poszczególnych miesiącach. Jak widać, może być naprawdę tłoczno – szczególnie w drugiej połowie roku:

  • Marzec – 324 tys.
  • Kwiecień – 239 tys.
  • Maj – 329 tys.
  • Czerwiec – 356 tys.
  • Lipiec – 401 tys.
  • Sierpień – 534 tys.
  • Wrzesień – 601 tys.
  • Październik – 676 tys.
  • Listopad – 552 tys.
  • Grudzień – 435 tys.

Możliwość wyrobienia dowodu poprzez internet to dopiero początek zapowiadanej przez Ministerstwo Cyfryzacji rewolucji w e-administracji – resort chce, żeby po zalogowaniu się do portalu ePUAP można było załatwić ponad 80% spraw urzędowych.

Załatwialiście sprawy urzędowe przez internet?

Tagi: #Internet