17.05.2017 07:52

HTC U11 - smartfon do serdecznych uścisków

Zaczyna się od dotyku, a kończy na uściskach - ten opis rodzącej się miłości dotyczy smartfona, a nie stosunków damsko-męskich. HTC U11 to pierwszy telefon, który można obsługiwać ściskając jego obudowę.

foto: Antyradio.pl / Michał Tomaszkiewicz

Producent przekonuje, że ściskanie jest naturalnym sposobem interakcji z otoczeniem - uczymy się go jeszcze w kołysce podczas pierwszych sesji z grzechotkami. Uściski towarzyszą nam potem przez całe życie i potrafią umilić mijający czas.

HTC U11 wyposażony jest w czujniki na bokach dolnej części obudowy - smartfon nie tylko potrafi odnotować ściśnięcie, lecz także jest w stanie określić jego siłę, co w przyszłości może zostać wykorzystane do urozmaicenia poleceń wydawanych telefonowi przez zaciśnięcie trzymającej go dłoni.

W chwili premiery HTC Edge Sense wykorzystuje dwa sygnały - uścisk krótki oraz długi - i pozwala przyporządkować danej akcji pożądaną przez użytkownika reakcję. Może to być uruchomienie wybranej aplikacji, zrobienie zdjęcia, przełączenie się między aparatami - HTC przyznaje, że to dopiero początki pomysłów na wykorzystanie ściskania do obsługi telefonu.

W czerwcu ma zostać zaprezentowane oprogramowanie, które pozwoli zdefiniować akcje wykonywane uściskiem dla poszczególnych aplikacji - co ciekawe, konfiguracjami można będzie się dzielić, więc zamiast robić wszystko samemu można będzie pobrać pliki z internetu.

HTC zrealizowało także ciekawy pomysł na działanie wbudowanych głośników - cały telefon U11 służy jako pudło rezonansowe, dzięki czemu odgrywany dźwięk ma być bardziej naturalny i donośniejszy.

Miłośników dobrego brzmienia ucieszą dołączane do zestawu słuchawki HTC USonic. Producent zrezygnował ze złącza mini-jack na rzecz USB-C i postanowił wykorzystać cyfryzację przesyłania dźwięku. Wbudowana funkcja Aktywnej Redukcji Szumów to tylko przedsmak tego, do czego zdolne są douszne słuchawki.

Mają one wbudowane mikrofony, które pozwalają na skonstruowanie modelu kstałtu ucha użytkownika za pomocą dźwięków - tak jak robią to nietoperze czy delfiny - i takie dobrane parametrów odtwarzanego dźwięku, żeby wszystkie częstotliwości były słyszane klarownie przy dowolnym poziomie natężenia.

HTC jest wyraźne dumne z wyglądu modelu U 11 - szklana obudowa została pieczołowicie ukształtowana (producent chwali się, że jako jedyny oferuje modelowanie w trzech płaszczyznach), a dzięki zastosowaniu techniki barwienia zwanej Optical Spectrum Hybrid Deposition telefon mieni się odcieniami podczas oglądania pod różnymi kątami lub w odmiennych warunkach oświetleniowych.

HTC U11 został wyposażony w ulepszony aparat fotograficzny - jak informuje producent, matryca otrzymała najwyższą notę pośród wszystkich testowanych do tej pory w benchmarku DxOMark.

HTC U11 oferuje procesor Snapdragon 835 wspomagany 4 GB RAM oraz 64 GB przestrzeni na pliki. Obraz wyświetlany jest na ekranie o przekątnej 5,5 cala.

Opracowano 5 wersji kolorystycznych, nazwanych Amazing Silver, Sapphire Blue, Brilliant Black, Ice White oraz Solar Red. Smartfon można zamawiać od 16 maja 2017 roku u operatorów komórkowych, cena HTC U11 w wolnej sprzedaży ma wynosić 3249 zł.

Tagi: #Mobile