14.03.2017 15:51

TOP 14 ciekawostek o liczbie π

14 marca obchodzony jest Światowy Dzień π. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek związanych z tą szczególną liczbą - a numer 1 na liście szczególnie przypadnie do gustu prawdziwym fanom metalu.

TOP 14 ciekawostek o liczbie π
foto: J.Gabás Esteban, CC BY 2.0

7. Symbol π został wprowadzony jako oznaczenie stosunku obwodu koła do jego średnicy w 1706 roku.

6. W 1897 roku stan Indiana przegłosował prawo ustalające wartość π na dokładnie 3,2. Miało to związek z odkryciem przez jego obywatela rozwiązania problemu kwadratury koła – jedynym problemem było dostosowanie do niego wartości liczby π.

5. Niemożność wyznaczenia kwadratu, który miałby takie samo pole powierzchni jak koło o danym obwodzie, zostało udowodnione matematycznie kilkanaście lat wcześniej.

4. Albert Einstein urodził się w dniu π – 14 marca 1879 roku.

3. 14 marca 1882 roku urodził się z kolei Wacław Sierpiński – jeden z najsłynniejszych polskich matematyków.

2. Liczba π znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach fizyki, od ruchu harmonicznego poczynając, na mechanice kwantowej kończąc. Jest także zawarta we wzorach ogólnej teorii względności.

1. π zaczyna się od 666 - tyle wynosi suma pierwszych 144 cyfr liczby.

Jeśli Wasz głód wiedzy o π nie został jeszcze zaspokojony, możecie dowiedzieć się więcej i przeczytać na przykład o niewiarygodnej wręcz dokładności budowniczych piramid, którym udało się wpisać π w wymiary budowli.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #TOP