01.07.2016 13:22

Ostatni dzwonek dla tych, którzy chcą dostać pieniądze z 500 plus

To ostatnia szansa na 500 złotych na dziecko za zaległe miesiące. Tylko do dziś samorządy przyjmują wnioski o wypłatę wyrównania świadczenia od kwietnia. To wtedy ruszył rządowy program Rodzina 500 plus. Jeśli się spóźnicie, wyrównanie przepadnie. Od lipca pieniądze będą wypłacane na bieżąco.

Foto: Flickr

Wnioski można składać osobiście, przez internet lub przez banki. I wcale nie jest to skomplikowane. - Na stronie banku procedura bardzo prosta. Dostaliśmy z wyrównaniem za kwiecień i maj. Wydaliśmy je na wakacje dzieci, na obozy - opowiada pan Marek. 

W Gdańsku na 25 tysięcy uprawnionych do otrzymywania świadczenia wpłynęło już ponad 24 i pół tysiąca wniosków. Jeszcze dziś urzędnicy spodziewają się ostatnich 300-400 wniosków. 

Minister rodziny Elżbieta Rafalska podkreśla, że wnioski składa się raz w roku. Gdy wniosek jest rozpatrzony i zostanie wydana decyzja, to obowiązuje ona do 30 września 2017 r. Licząc od 1 kwietnia, to jest półtora roku. Przez ten czas pieniądze są przekazywane beneficjentom programu, bez konieczności składania kolejnych wniosków.

Do tej pory z budżetu wypłacono już prawie dwa i pół miliarda złotych. Prawie milion osób czeka jeszcze na wypłacenie pieniędzy.