Jak wygląda idealny biust według naukowców?

Magda Słomka
08.03.2016 16:29
Jak wygląda idealny biust według naukowców? Fot. CEN / Anabel Zalazar / East News

Na łamach pisma „Plastic and Reconstructive Surgery” ukazały się badania naukowe dotyczące perfekcyjnego kształtu piersi. Czy odwieczny spór o idealny biust zostanie rozstrzygnięty?

Ile biustów tyle gustów, można by sucho zrymować. Jest to jednak najprawdziwsza prawda. Nie bez powodu kobiece piersi nierzadko określa się mianem owoców po to, by sklasyfikować ich właściwości oraz określić predyspozycje fanów tego tematu. Cytryny czy arbuzy – oto jest pytanie. Teoretycznie nie ma na nie sprawiedliwej odpowiedzi, ponieważ każdy woli coś innego.

Naukowcy na przekór zebrali jednak 1315 ankietowanych, którzy oceniali biust w czterech różnych odsłonach. Jednymi z najważniejszych kryteriów badań Patricka Mallucciego z Cadogan Clinic i Oliviera Branforda z Royal Free London NHS Foundation Trust były procentowe proporcje 35:65, 45:55, 50:50 i 55:45.

O co chodzi z tymi wszystkimi liczbami? W przypadku 55:45 na przykład o to, że około 55% tkanki tłuszczowej jest umiejscowione powyżej linii wyznaczonej przez sutki, a 45% poniżej i tak dalej. Może obrazek powie Wam więcej...

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

Ankietę przeprowadzono na potrzeby Amerykańskiego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej. W ocenie uwzględniono odpowiedzi kobiet i mężczyzn (w tym 53 chirurgów plastycznych) w różnym wieku, pochodzących z różnych stron świata.

Które piersi cieszyły się największym uznaniem?

Te o proporcjach 45:55. Głosowało na nie 87% kobiet po trzydziestce, 75% kobiet po czterdziestce, 90% mężczyzn, 94% chirurgów plastycznych, 92 mieszkańców Ameryki Północnej, 86% Europejczyków, 87% ludzi o jasnej karnacji, 87% Azjatów.

Na drugim miejscu znalazły się piersi o proporcjach 50:50.

Badanie potwierdziło wcześniejsze ustalenia autorów o tym, że stosunek 45:55 ma uniwersalny przekaz w określaniu idealnych piersi. Badacze zasugerowali, że proporcje te mogą być traktowane jako podstawa do projektowania biustów w chirurgii estetycznej biorąc pod uwagę takie zabiegi jak rekonstrukcja, zmniejszanie, powiększanie i podnoszenie piersi.

Doktor Mallucci zinterpretował wyniki badań:

Dojrzalsi ankietowani wybierali piersi z większą ilością tkanki nad sutkiem, być może w skutek postrzegania własnego ciała w miarę upływu czasu. Badania pokazują, że wbrew powszechnej opinii mężczyźni wcale nie wolą ponadgabarytowych czy też sztucznych piersi.

Lekarze mają nadzieję, że te badania w ostateczności zaważą nad większą akceptacją efektów chirurgów, trwalszymi rezultatami i... światem pełnym jeszcze większej liczby pięknych biustów.

Według Mallucciego w poprzednich dekadach w Stanach Zjednoczonych chirurdzy plastyczni preferowali wykorzystywanie implantów o okrągłym kształcie dających efekty „piłki nożnej” i kojarzących się przede wszystkim z aktorkami grającymi w „Słonecznym Patrolu”.

Okazuje się, że najbliżej dzisiejszego ideału znajduje się nie Pamela Anderson, a... Wenus z Milo.

foto: Mattgirling, CC BY 3.0 Fot. foto: Mattgirling, CC BY 3.0

Jakie piersi podobają się Wam najbardziej?

Magda Słomka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.