27.11.2017 14:06

5 zagadkowych kanałów w serwisie YouTube

Codziennie na You Tube umieszczanych jest kilkaset tysięcy filmów. I jak doskonale zdajecie sobie sprawę, platfoma to nie tylko rozrywka, kanały modowe, makijażowe czy lifestyle'owe. Możecie tam również znaleźć miliony tutoriali na wszystkie możliwe tematy, testów praktycznie wszystkiego ale też filmów, po których zjeży się Wam włos na głowie i które dosłownie wgniotą Was w fotel. 

5 zagadkowych kanałów w serwisie YouTube
foto: kadr z wideo

1. MarbleHornets

To kanał inspirowany mroczną historią Slender Mana. Pierwszy epizod został opublikowany na YouTube 20 czerwca 2009 roku w następstwie wpisu, który jego twórca, Troy Wagner, stworzył w Something Awful w poprzednim dniu. Do 7 maja 2017 kanał osiągnął ponad 91 milionów wyświetleń. Na pierwszy rzut oka wszystkie odcinki wyglądają jak zbiór przypadkowych filmików nakręconych amatorską kamerą, jednak łączy je dziwna postać zwana Operatorem.

Główny bohater, Alex, w ramach projektu Marble Hornets, przez długi okres czasu nagrywał sam siebie by udowodnić, że Slender Man (Operator) istnieje i czyha na jego życie. Potem z niewyjaśnionych powodów nagle przerwał projekt, stał się niesamowicie agresywny i zerwał kontakty ze światem zewnętrznym. Sprawą zajął się jego przyjaciel Jay, który obecnie przejął nagrywanie vlogów i stara się rozwikłać zagadkę Marble Hornets aby pomóc w ten sposób Alexowi.

2. Totheark

To nazwa kanału na YouTubie, na którym umieszczane są z pozoru bezsensowne i straszne filmy. Autor często nawiązuje do filmów MarbleHornets i prawdopodobnie oba są tworzone przez te same osoby. Filmy pomimo, że wyglądają jak zwykłe urywki horrorów, zawierają sekretne przekazy, zagadki i szyfry, których jak do tej pory nikomu nie udało się złamać. Znajdują się na nich ciągi tekstu lub symboli, które w pierwszej chwili wydają się bez znaczenia ale po głębszym zastanowieniu układają się w logiczną całość. Spora cześć internetowej społeczności skupionej wokół obu kanałów od wielu miesięcy próbuje rozszyfrować przekaz autora, jednak jak dotąd nikomu się to nie udało.

3. Parker Wright

Cała historia ma swój początek 12 października 2015 roku, kiedy to John-Erik „Johny” Krahbichler, założyciel i redaktor szwedzkiego bloga GadgetZZ, opublikował, jak sam to określił, „okropne puzzle”, które otrzymał pocztą. Koperta, stemplowana w Warszawie i adresowana do „Johny'ego K.” nie zwierała adresu zwrotnego a jedynie „naprawdę dziwną płytę”, na której napisano ciąg znaków alfanumerycznych wystarczająco długi, aby wymagał dwóch linii. Dziennikarz początkowo zakładał, że jest to klucz produktu. Byłao to jednak pierwsze publiczne wystąpienie Parkera.

Twórca tajemniczych filmów „11B-3-1369 oraz „11B-X-1371, o których stało się na prawdę głośno za sprawą zawartych w nich przepowiedni, które niestety się sprawdziły okrzyknięty został internetowym prorokiem. Pierwszy z filmów ukazał się 30 września 2015. Występował w nim Doktor Plagi, który za pomocą ukrytych szyfrów przepowiedział zamachy w Paryżu z dnia 13 listopada 2015 roku. Cały nieco ponad dwuminutowy film kręcony był w... Polsce, w byłym Sanatorium Zofiówka pod Otwockiem. Odszyfrowane treści ukazują daty, współrzędne GPS a także zdjęcia torturowanych i okaleczonych ludzi.Trzy miesiące później, ktoś używający nazwiska Parker Warner Wright, przyznał się, że to on jest twórcą filmu i wydał kolejny film „11B-3-1369”. 

Trzecia część historii, jest jak na razie ostatnim filmem na kanale. Wideo pokazuje tym razem dyktatora. Aby zrozumieć choć część przesłania, należy odtworzyć ścieżkę dźwiękową od tyłu. Według interpretacji film jest przepowiednią zamachu na kogoś, kto stoi na czele władzy, ewentualnie upadku jakiejś światowej organizacji lub całego państwa. Treść nawiązuje do rymowanki „Remember, remember the fifth of November” związanej z nieudanym zamachem zorganizowanym w Londynie 5 listopada 1605 roku przez grupę angielskich spiskowców a mającym na celu zabójstwo króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Co ciekawe ten film był także kręcony w Polce, bowiem internauci rozpoznali charakterystyczną wieże ciśnień w tle obrazu. Ta przepowiednia jak dotąd na szczęście się nie spełniła.

4. David Firth

David Firth stworzył kanał, na którym tworzy strasznie niepokojące filmy, które przypominają senne koszmary. Każdy kolejny film dodawany na kanał jest bardziej przerażający od poprzedniego. Można tam znaleźć przepełnione brzydotą i rozmaitymi lękami krótkie fabuły, surrealistyczne i abstrakcyjne zlepki scenek a także historie z życia samego twórcy sugerujące, że bohater ma powojenną traumę i utracił swoich bliskich. David Firth stworzył także takie filmy i seriale jak: Salad Fingers, Spoilsbury Toast Boy, Panathinaikos Bear, Devvo, Burnt Face Man, Sock oraz wiele jednoczęściowych filmików jak Milkman, Socklops, Health Reminder, Aussies i The Child that Smelt Funny jednak jego kanał na You Tube bije na głowę wszystko.

5. Kraina Grzybów TV

Na koniec polski akcent. Kanał zawiera tylko 19 filmików, najczęściej różnego rodzaju poradniki, na przykład jak poprawnie zjeść jabłko albo jak być szczęśliwym. Wszystkie odcinki wyglądają jak nagrane w latach osiemdziesiątych na starej kasecie VHS oraz zawierają w sobie mnóstwo dziwnych ujęć, przebitek i chorych animacji. „Witajcie w naszym poradniku!” wita nas w pierwszym z nich upiorna Agatka z dolepionymi, papierowymi oczami i doradza „Jak skutecznie jabłko” (pisownia oryginalna). Agatkę wspiera surrealistyczna wiewiórka Małgosia, zaś matka bohaterki, zniekształconym głosem opowiada przerażająco historię zaginięcia jej dziecka. Jest to jedno z najdziwniejszych nagrań wideo, jakie można zobaczyć w internecie.

Ale to nie koniec niespodzianek. Wszystkie filmy mają drugie dno. Internauci ustalili, że archiwalne fragmenty wmontowane pomiędzy wypowiedzi psychicznej Agatki pochodzą ze starych amerykańskich filmów propagandowych związanych z wojną atomową a jeśli odtworzy się ścieżkę dźwiękową od tyłu można usłyszeć przestrogi przed wybuchem jądrowym.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Archiwum Tajemnic