07.02.2019 14:30

Czy ludzie giganci istnieli naprawdę? Oto teorie na temat tajemniczych olbrzymów

Odkrycia archeologiczne wskazują, że w dawnych czasach Ziemię zamieszkiwały istoty znacznie przekraczające wzrostem obecnych ludzi. Istnieje wiele teorii na temat tajemniczych olbrzymów.

Ludzie giganci - czy naprawdę istnieli?
foto: shutterstock.com

O gigantach wspomina Biblia (synowie Nephilim, Goliat), mitologia grecka i skandynawska, księgi deuterokanoniczne, a także wiele innych starożytnych źródeł. Wielokrotne odkrycia archeologiczne na całym świecie potwierdzają istnienie dziwnej rasy o ponadprzeciętnym wzroście, jednak nauka nigdy nie potwierdziła jednoznacznie do kogo należą ogromne szkielety.

Czy ludzie giganci istnieli naprawdę?

Teorii jest kilka - pierwsza z nich mówi, że giganci mogą być pozostałością po jakiejś obcej cywilizacji, zamieszkującą naszą planetę w zamierzchłych czasach. Inna tłumaczy, że ogromny wzrost odnalezionych szczątków może być powiązany z poziomem grawitacji  - starożytne jaszczurki i owady były o wiele większe niż obecnie, więc jeśli wtedy na Ziemi żyli ludzie, to byli dużo wyżsi niż obecnie. Kolejna mówi o tym, że to starożytni bogowie (kosmici) przysłali tu swoich potomków, by zasiedlić Ziemię i stworzyć nową cywilizację.

Sfinks
Sfinks
Przeczytaj także W Egipcie odkryto drugiego Sfinksa. Poznajcie najciekawsze teorie dotyczące jednej z największych zagadek starożytności

Cmentarz bogów w Ekwadorze

Miejsce zwane „Changaiminas” jest częścią odnalezionego na południu Ekwadoru pradawnego miasta gigantów. W 1965 roku ksiądz Carlos Miguel Vaca zupełnie przypadkowo odnalazł tajemne przejście w jaskini Tayos. Odkryty tunel prowadził do komory, w której spoczywały fragmenty ogromnej wielkości szkieletów, których właściciele mogli mieć nawet po 7 metrów wzrostu. Duchowny przez wzgląd na szacunek do zmarłych utrzymywał swoje odkrycie w tajemnicy. Znalezisko ujrzało światło dzienne dopiero po śmieci swojego strażnika.

Giganci z Wisconsin

4 maja 1912 roku w New York Times ukazał się artykuł o odkryciu w Lake Delavan w Wisconsin. Nad jeziorem o tej samej nazwie, znaleziono ziemny grobowiec, a w nim 18 ogromnych szkieletów. Jak mówiły doniesienia prasowe, odkryci „giganci” za życia mieli około trzy metry wzrostu. Co więcej szkielety miały po sześć palców u rąk i nóg oraz wydłużone czaszki.

foto: shutterstock.com
Wielki człowiek z Adeny

Pod koniec XIX wieku niedaleko posiadłości Adena w Chillicothe w Stanach Zjednoczonych odnaleziono kości należące do ludzi, którzy mierzyli od 2,5 do ponad 3 metrów wzrostu, a ich czaszki wyglądały odmiennie od naszych. W raportach badaczy pochodzących z 1945 i 1957 roku możemy przeczytać, że istoty z wykopalisk posiadały wysokie czoła oraz wyjątkowo wydatne kości policzkowe. Tajemniczy "ludzie z Adeny" mieli największe puszki mózgowe ze wszystkich do tej pory poznanych. Należy również zwrócić uwagę, że nic nie wskazuje na to, by czaszki były deformowane celowo, jak zdarza się w niektórych kulturach.

foto: shutterstock.com
Gigantyczny palec z Egiptu

Mający 38 centymetrów długości zmumifikowany palec został sfotografowany przez Gregora Sporri w 1988 roku. Na potwierdzenie jego autentyczności właściciel znaleziska przedstawił certyfikat i zdjęcie rentgenowskie zdobyte jeszcze w latach 60. Niestety naukowcy nigdy nie zbadali tego fenomenu, bowiem jego "odkrywca" wystraszył się nadmiernego zainteresowania prasy i zniknął z nim na zawsze.

foto: kadr z wideo

Olbrzym z Kaukazu

W 2008 roku w Gruzji, w rejonie Borżomi, odkopano kości starożytnego olbrzyma. Ustalono, że miał on wysokość 2.5 – 3 m, a jego czaszka miał być trzy razy większa od ludzkiej. Osiem lat wcześniej, niedaleko wsi Udabno, również znaleziono szkielet czterometrowego "goliata". Jednak doniesienia o podobnych znaleziskach w tej części świata pochodzą już z 1920 roku, kiedy to ogromne szkielety znaleziono w jaskini położonej na zboczu Góry Kazbek.

Zobacz także: >> 18 tysięcy osób chce napić się wody ze starożytnego sarkofagu. Wierzą, że jest źródłem niezwykłej mocy <<

Podobnego odkrycia dokonano również w górach Tien, położonych w radzieckiej centralnej Azji niedaleko Himalajów w 1945 roku. Znaleziona wtedy czaszka miała obwód 84 centymetrów.

Romana Makówka
Tagi: Archiwum Tajemnic