12.09.2019 15:48

Koniec świata nadejdzie szybciej, niż myślimy. Trwa wymieranie holoceńskie

Koniec świata staje się faktem. Naukowcy potwierdzają, że właśnie trwa wymieranie holoceńskie. Jak będzie wyglądać szósta katastrofa w historii Ziemi?

Koniec świata
foto: Shutterstock

66 mln lat temu z powierzchni Ziemi zniknęły dinozaury, wiele gatunków otwornic planktonicznych i innych grup zwierząt i roślin. W wyobraźni masowej jest to najsłynniejsze wymieranie w historii naszej planety.

Jednak czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądałaby Ziemia w obecnych czasach, gdyby zabrakło na niej zwierząt, owadów i roślin? Mamy dla Was złą wiadomość. Być może będziemy mieli możliwość zobaczyć apokalipsę na własne oczy.

Naukowcy zgonie twierdzą, że działalność człowieka na Ziemi spowodowała szóste w historii naszej planety wielkie wymieranie gatunków. Jest więc szansa, że zanim zgładzi nas asteroida i spełnią się wszystkie przepowiednie, wyginiemy jak dinozaury, tylko w o wiele krótszym czasie.

Koniec świata: Szóste w historii Ziemi masowe wymieranie

Jak zapewne pamiętacie ze szkoły, na naszej planecie doszło już pięciokrotnie do "końca świata". W dziejach życia na Ziemi zidentyfikowano pięć wielkich masowych wymierań na skutek regresji morskich, zasadniczych zmian klimatycznych, wzmożonego wulkanizmu i katastrof kosmicznych. :

  • wymieranie ordowickie – ok. 438 mln lat temu
  • wymieranie dewońskie – ok. 374 mln lat temu
  • wymieranie permskie – ok. 250 mln lat temu
  • wymieranie triasowe – ok. 201 mln lat temu
  • wymieranie kredowe – ok. 66 mln lat temu

Zjawisko to dotknęło również bakterie beztlenowe 2 mld lat temu.

III wojna światowa
III wojna światowa
Przeczytaj także III wojna światowa wybuchnie we wrześniu 2019? Przerażająca przepowiednia Krzysztofa Jackowskiego [WIDEO]

Jednym z ostatnich istotnych odkryć jest także katastrofa, która miała miejsce 260 mln lat temu, w okresie późnego gwadalupu. Naukowcy na podstawie wieloletnich analiz mówią w tym przypadku o prawdziwym końcu świata, który dotknął zarówno stworzenia lądowe, jak i morskie.  W tym czasie Ziemie nawiedziły ogromne erupcje wulkanów oraz powodzie, które spowodowały masową zagładę życia.

Ludzkość czeka koniec świata

Koniec świata: Fakty

Jak wynika z naukowych analiz, wymieranie holoceńskie trwa od 1900 roku. Według raportu "Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services" przygotowanego przez IPBES, w 2019 roku, gatunki ziemskie wymierają ponad 1000 razy szybciej, niż wcześniej wyliczono.

Ludzkość czeka koniec świata

Naszą planetę zamieszkuję obecnie 8 milionów gatunków, z czego aż milion zagrożony jest wyginięciem. Zjawisko to bywa określane mianem szóstej katastrofy.

Z raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu wynika, że jak dotąd w całej historii Ziemi nie odnotowano tak wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

Nie wiadomo czy istnieje sposób, by na tym etapie zatrzymać wymieranie holoceńskie. Globalną apokalipsę można jednak nieco przeciągnąć w czasie.

Za obecny stan rzeczy odpowiada wyłącznie człowiek i tylko człowiek może zatrzymać postępującą zagładę.

Zobacz również: Elon Musk ostrzega przed końcem świata. „Cywilizacja zostanie zniszczona”

Tagi: Archiwum Tajemnic