05.09.2018 16:33

Niesamowity kościół duchów stał się atrakcją turystyczną w Czechach

O tym kościele od stuleci mówiło się, że jest nawiedzony. W ławach świątyni zasiadają tajemnicze postacie w bieli, jakby w milczeniu czekając na Sąd Ostateczny…

Niesamowity kościół duchów stał się atrakcją turystyczną w Czechach
foto: AP/Associated Press/East News

Kościół świętego Jerzego (kostel svatého Jiří) w miejscowości Luková, położonej 45 kilometrów od Pilzna, to jeden z najbardziej niesamowitych zabytków Czech. Okoliczni mieszkańcy od wielu pokoleń powtarzają legendę, że świątynia jest nawiedzona przez duchy.

Budynek kościoła konsekrowano w 1352 roku. Od tamtego czasu wielokrotnie nawiedzały go pożary, ucierpiał on także podczas II wojny światowej. Do ostatniej katastrofy doszło w 1968 roku – podczas ceremonii pogrzebowej zawalił się dach świątyni.

Kościół duchów w Czechach

Po tym incydencie mieszkańcy nie mieli już wątpliwości, że kościół jest miejscem zjawisk paranormalnych. Władze miejscowej parafii postanowiły porzucić „przeklętą” budowlę, która przez kilkadziesiąt kolejnych lat stała opuszczona. Lokalnej społeczności nie było stać na renowację zabytku, więc ulegał dalszej dewastacji.

Losy kościoła odmienił… internet. W 2013 na YouTube pojawił się niezwykły film, nakręcony we wnętrzu świątyni w Lukovej. Przedstawiał on 30 spowitych w biel postaci, siedzących w kościelnych ławach. Czyżby to były owe duchy, które sprowadziły na świątynię tyle katastrof?

Zafascynowani sugestywnym filmem internauci w naturalny sposób zaciekawili się zapomnianym od prawie 50 lat kościołem. Okazało się, że białe postaci to owinięte w materiał gipsowe rzeźby autorstwa studenta sztuki, Jakuba Hadravy. Instalacja nosi tytuł „My Mind” (mój umysł).

Lukova - duchy w kościele św. Jerzego

Ujawnienie natury posępnych postaci bynajmniej nie wpłynęło na zainteresowanie „kościołem duchów”. Świątynia w Lukovej stała się popularną atrakcją turystyczną. Dla zwiedzających otwierana jest w każdą sobotę, a raz w roku, 24 kwietnia, czyli w święto św. Jerzego, odprawiana jest w niej msza.

Zobaczcie sami, jak prezentuje się niesamowity kościół duchów w Czechach:

Jak nietrudno się domyślić, gipsowe duchy i zafascynowani nimi turyści pomogli uratować zabytek przed dalszym zniszczeniem. W 2017 udało się uzbierać środki na remont dachu. Do kościoła w Lukovej wróciło życie – paradoksalnie, stało się tak dzięki duchom.

Maciej Koprowicz
Tagi: Archiwum Tajemnic