21.08.2018 14:29

Piosenki, które przerażają. Poznajcie najbardziej niepokojące kołysanki, pieśni i motywy muzyczne

Chociaż muzyka ma przede wszystkim odprężać i wprawiać nas w dobry nastrój, na świecie istnieje wiele utworów, które przyprawiają słuchaczy o dreszcze. Poznajcie najstraszniejsze melodie i kołysanki oraz związane z nimi przerażające historie.

Łóżeczko
foto: shutterstock.com

Na świecie istnieje wiele przerażających rzeczy, które niejednemu skutecznie potrafią podnieść ciśnienie. Jedni boją się przerażających miejskich legend, drudzy tajemniczych potworów, a jeszcze inni przeklętych przedmiotów. Osoby żądne przygód często decydują się zagrać z demonami w upiorne gry, takie jak Daruma czy Midnight Game. Okazuje się, że muzyka też potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Pamiętacie Dark Music, czyli najprawdziwszy koncert z zaświatów? Dziś prezentujemy wam najstraszniejsze piosenki, od których z pewnością dostaniecie dreszczy.

„Tili Tili Bom” - upiorna rosyjska kołysanka

Każdy wie, że głównym celem kołysanek jest utulenie dziecka do snu. Istnieje jednak wiele tego typu utworów, które jedynie pozornie wydają się niewinne, a w rzeczywistości niosą ze sobą mroczne przesłanie. „Tili Tili Bom” jest pewnego rodzaju przestrogą dla zasypiających dzieci. Po dokładnym wsłuchaniu się w tekst piosenki poznajemy krótką historię o tajemniczym straszydle, skrywające się pod osłoną nocy. Upiorny nastrój samej opowieści dodatkowo potęguje sama melodia piosenki. Posłuchajcie sami.

Legenda mówi, że tytułowe straszydło niegdyś było człowiekiem. Jego wygląd budził jednak przerażenie wśród ludzi - miał on bowiem potwornie zdeformowaną głowę. W pewnym momencie ktoś postanowił go zamordować. Podobno odśpiewanie upiornej kołysanki jest w stanie przywołać zjawę. Nocą ma ona przechadzać się po domu i bacznie obserwować domowników. Potwór zabije jednak każdego, kto spojrzy na jego przerażające oblicze - lepiej więc iść spać.

„Kołysanka Slender Mana” - upiorna piosenka o porywaczu dzieci

Ta piosenka kołysanką jest w zasadzie tylko z nazwy. Nie wyobrażamy sobie bowiem, że ktokolwiek zdołałby przy niej zasnąć. Jej powstanie związane jest rzecz jasna z miejską legendą o Slender Manie - przerażającym potworze porywającym dzieci. Istnieje kilka wersji tego utworu. Jedna z nich, śpiewana przez małą dziewczynkę mówi o postaci, które zawsze stoi w kącie jej pokoju i obserwuje. Posłuchajcie.

Pierwsze wzmianki o tej postaci datowane są na 2009 rok. Wówczas w internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia bladego, wysokiego mężczyzny w garniturze, który jednak nie posiadał twarzy. Niemalże zawsze znajdował się w pobliżu dzieci. I chociaż od początku wątpiono w istnienie zjawy, wpływ legendy na wyobraźnię dzieci był ogromny. W 2014 roku dwie nastolatki z Wisconsin próbowały zabić swoją koleżankę, do czego podobno miał je nakłonić Slender Man.

Motyw z Lavender Town - zabójcza melodia z „Pokemon”

Sprawa melodii z „Pokemon” jest jedną z najpopularniejszych przerażających teorii związanych z grą na Nintendo. Podobno grające w nią dzieci nie tylko w miarę rozgrywki stawały się coraz bardziej uzależnione od produkcji, ale też niezwykle często cierpiały z powodu wymiotów, bezsenności czy krwawienia z nosa. Mało tego, wiele z nich popełniło samobójstwo. Najbardziej zastanawiający jest jednak fakt, że każda z rzekomych ofiar gry utknęła na tym samym poziomie - w Lavender Town. Wielu łączyło tajemnicze zdarzenia z dziwną i niepokojącą melodią, której słuchał każdy z graczy.

Lavender Town był dosyć osobliwym elementem całej rozgrywki. W tej wiosce znajdowało się bowiem cmentarzysko Pokemonów, tak więc twórcy gry postanowili nadać lokacji nieco mroczniejszy klimat właśnie za pomocą melodii. Jak się później okazało upiorny motyw zawierał w sobie dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. I chociaż były one całkowicie nieszkodliwe dla osób dorosłych, okazały się fatalne w skutkach dla dzieci.

„Bium Bium Bambalo” - upiorna islandzka pieśń ludowa

Ta tradycyjna piosenka ludowa z Islandii pozornie wcale nie wydaje się być taka straszna. Skutecznie przeraża za to jej tekst. Islandia znana jest nie tylko z surowych warunków klimatycznych, ale i również z wielu mrocznych legend i opowieści. „Bium Bium Bambalo” śpiewana jest z perspektywy osoby udającej się na spoczynek. Ma ona jednak świadomość tego, że w ciemnościach skrywa się zło. Nie wiadomo jednak dokładnie, co czyha na nas nocą na Islandii. Słowa mówią jedynie, że jego oblicze pojawia się w oknie.

Warto również posłuchać piosenki w wykonaniu islandzkiej grupy Sigur Ros. Ta wersja jest bardzo rozbudowana instrumentalnie i niezwykle nastrojowa. Nie dajcie się jednak zwieść - pamiętajcie o zjawach skrywających się w ciemnościach.

„Bayu Bayushki Bayu” - przerażający potwór z rosyjskiej kołysanki

Rosja bogata jest nie tylko w przerażające miejskie legendy,ale także w równie niepokojące kołysanki. „Bayu Bayushki Bayu” opowiada o postaci wielkiego wilka. Nocą zakrada się do dziecięcych pokoi i tylko czeka aż śpiące dziecko znajdzie się zbyt blisko krawędzi swojego łóżka. Wówczas porywa je i zabiera ze sobą do lasu.

"

Cichutko dziecino, nic nie mów/  I nie kładź się blisko krawędzi łóżka

Bo przyjdzie szary wilk/ Złapie twój drobny bok

I zaciągnie Cię do lasu pod wierzbę/ Nie przychodź wilku, nie budź naszej Mashy "

Piosenka liczy w sumie 4 zwrotki. Tekst każdej z nich różni się jedynie wymienianą w nim rośliną (krzak malin, topola) oraz imionami dziewczynek (Katenka). W ostatniej zwrotce pojawia się natomiast postać mieszkającej w lesie babci, która zajmuje się pieczeniem bułeczek.

Które z tych piosenek najbardziej was przerażają? A może znacie podobne utwory, które nie znalazły się w naszym zestawieniu? Dajcie znać w komentarzach i koniecznie do Archiwum Tajemnic po więcej przerażających zagadek.

Olga Konarzycka
Tagi: Archiwum Tajemnic