13.09.2018 17:16

Tajemniczy sygnał z kosmosu we wrześniu 2018. Dziwne błyski to wiadomość od pozaziemskich cywilizacji?

FRB (Fast Radio Burst) to krótkotrwały, kilku-milisekundowy sygnał radiowy pochodzenia pozagalaktycznego, zaś FRB 121102 to jedyny znany ludzkości obiekt, który powtarza emisje radiowe regularnie od kilku lat. Czy jesteśmy właśnie świadkami próby kontaktu pozaziemskiej cywilizacji? Czy sygnał jest dowodem na istnienie kosmitów?

Sygnał z kosmosu wrzesień 2018
foto: fotolia.com

Enigmatyczne źródło szybkiego błysku radiowego o nazwie FRB 121102 pochodzi z regionu formowania się gwiazd galaktyki karłowatej oddalonej o 3 miliardy lat świetlnych od Ziemi. W 2012 Obserwatorium Arecibo podało dokładniejszą lokalizację - FRB 121102 znajduje się w pobliżu gwiazdozbioru Woźnicy. Sygnał z całą pewnością pochodzi spoza naszej Galaktyki, ale z odległości nie większej niż jeden gigaparsek.

FRB 121102 jest jak dotąd jedynym obiektem, w przypadku którego błyski radiowe się powtarzają. Naukowcy obserwują go od roku 2012, ale dopiero trzy lata później dowiedziono się, że to samo źródło emituje kolejne błyski.

Skąd dochodzi pozaziemska wiadomość z 10 września 2018?

Pochodzenie sygnału potwierdza analiza fal radiowych, która wskazuje na to, że sygnał w drodze do Ziemi przechodził przez znaczne skupiska elektronów, a tym samym musiał przebyć znaczną drogę i musiał mieć bardzo silne źródło. Obecnie nie po raz pierwszy obiekt emituje powtarzalne pulsy radiowe, zaś po raz drugi wysyła je na tak wysokiej częstotliwości.

Według naukowców FRB mogą generować gwiazdy lub czarne dziury, ale miłośnicy teorii spiskowych oraz ufolodzy są przekonani, że pochodzi on od pozaziemskich cywilizacji. Nie jest znany mechanizm powstawania takich sygnałów, jednak powtarzalność zjawiska wykluczyła w tym przypadku wybuch nieznanego obiektu typu supernowej.

Czy jesteśmy sami we wszechświecie?

O całej sprawie poinformowali 10 września 2018 naukowcy z Breakthrough Listen - programu astronomicznego poszukującego oznak inteligentnego życia we Wszechświecie, będącego częścią programu badawczego Breakthrough Initiatives.

Breakthrough Listen zostało powołane, by zajmować się przeszukiwaniem miliona najbliższych nam gwiazd oraz stu najbliższych galaktyk. Jego członkowie poszukują najróżniejszych oznak istnienia inteligentnego życia używając w tym celu największych teleskopów: stumetrowy Green Bank Telescope w Zachodniej Wirginii oraz 64-metrowy Parkes Telescope w Australii.

Romana Makówka
Tagi: adrenalina Archiwum Tajemnic