21.06.2018 19:45

Wampir z Kamienia Pomorskiego okazał się kobietą. Czy była ona czarownicą?

W 2014 roku w Kamieniu Pomorskim odkryto szczątki, pochodzące z przełomu XVII i XVIII wieku. Z początku naukowcy uznali, że mężczyzna był wampirem. Jednak w obliczu nowych ustaleń pojawiła się teoria, że możemy mieć do czynienia z czarownicą.

Czaszka
foto: shutterstock.com

Sprawa szczątków mężczyzny, odkrytych w 2014 roku w Kamieniu Pomorskim była niemałą sensacją. Zaczęto je nawet określać mianem „Wampira z Kamienia Pomorskiego”. Po dokładnych badaniach DNA okazało się jednak, że jest to kobieta. Możliwe, że zginęła ona na skutek posądzenia o czary.

Wampir z Kamienia jest kobietą

W 2017 roku podczas badań prowadzonych przez naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, pojawiły się wątpliwości co do płci wampira. Dokładne testy DNA wykazały, że był kobietą. Według ustaleń miała ona 170 cm wzrostu, a jej zgon mógł nastąpić w wieku 65 lat. Była pochodzenia europejskiego, miała blond włosy i niebieskie oczy. Ślady na jej kościach wskazują na to, że przed śmiercią była torturowana.

Więcej szczegółów odnośnie sensacyjnego odkrycia przedstawiono na konferencji prasowej Muzeum Ziemi Kamieńskiej, która odbyła się 20 czerwca 2018 roku. Dzień wcześniej genetyk i antropolog sądowy, Andrzej Ossowski na swoim profilu na Twitterze udostępnił zdjęcie szczątków. Zapowiedział również, że nowe ustalenia nieco namieszają w świecie nauki.

Po początkowej analizie znalezionego szkieletu oraz sposobu, w jaki został pogrzebany naukowcy uznali, że ofierze za życia mogły być przypisywane zdolności nadprzyrodzone. Poszczególne ich elementy wskazywały bowiem na tzw. pochówek antywampiryczny.  Był to szereg zabiegów, które miały uniemożliwić potencjalnemu krwiopijcy powstanie z grobu.

Jak zabezpieczano się przed wampirami?

W jaki sposób przesądni próbowali chronić się przed żądnymi krwi upiorami? Zwłoki na przykład krępowano sznurami czy przyciskano głazem. Twarz natomiast kierowano w stronę dna trumny. Według legend wampiry po śmierci mogą się regenerować, żeby więc temu zapobiec, często odcinano zmarłemu głowę lub przebijano klatkę piersiową ostrym narzędziem. Czasem dla dodatkowego zabezpieczenia, nieboszczykowi wkładano w usta główkę czosnku lub kawałek cegły. Tą ostatnią metodę zastosowano właśnie w przypadku "Wampira z Kamienia". Ponadto jego kość udowa i piszczelowa były przewiercone na wylot, co miało utrudnić mu pośmiertne poruszanie.

Na terenie Polski tego typu rytuały stosowano w czasach wczesnej chrystianizacji na osobach, które nie chciały w pełni przyjąć nowej wiary lub też interesowały się magią. Ostatnie takie obrzędy miały jednak miejsce jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku.

Czy znaleziona kobieta była czarownicą?

Chociaż do tej pory szczątki z Kamienia Pomorskiego określane były mianem „wampira” dokładnie ustalenie płci stworzyło całkowicie nowe okoliczności. Możliwe bowiem, że pochowana tam kobieta była posądzana o bycie czarownicą. Obrażenia na jej ciele prawdopodobnie słusznie zostały uznane za wynik tortur. Jak ustalono, powstały one jeszcze za życia pochowanej i mogły być przyczyną jej śmierci.

Naukowcy zapowiadają, że będą kontynuować badania. Przy użyciu nowoczesnych metod badań DNA, postarają się dokonać rekonstrukcji twarzy kobiety. Warto dodać, że w okresie, kiedy prawdopodobnie nastąpił jej zgon, na terenach Kamienia Pomorskiego przeprowadzane były liczne procesy o czary. Dzięki zachowanym dokumentom jest szansa na ustalenie dokładnej tożsamości ofiary.

Olga Konarzycka
Tagi: Archiwum Tajemnic