04.03.2019 14:34

Największe katastrofy naturalne XX i XXI wieku

Katastrofy naturalne są bardzo częstym zjawiskiem. Co chwile słyszy się o kolejnych klęskach żywiołowych. Przedstawiamy największe katastrofy XX i XXI wieku.

Największe katastrofy naturalne XX i XXI wieku
tornado

Klęski żywiołowe co roku nawiedzają wiele miejsc na świecie. Niektóre pochłaniają masę ofiar. Trzęsienia ziemi, huragany, tornada i tsunami to dowody na to, że natura bywa szalenie niebezpieczna. Na przestrzeni lat w wielu regionach doszło do kataklizmów, które pozostawiają po sobie zmieniony obraz powierzchni ziemi, a także wiele strat gospodarczych. Katastrofy naturalne są także tematem wielu filmów, które przedstawiają anomalia prowadzące do katastrof.

Największe katastrofy naturalne w XX i XXI wieku

Najlpopularniejsze filmy katastroficzne
Najlpopularniejsze filmy katastroficzne
Przeczytaj także TOP 25: Najpopularniejsze filmy katastroficzne w historii

Tsunami w Tajlandii, 2004 rok

Tsunami powstało w wyniku trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim w pobliży zachodniego wybrzeża północnej Sumatry. Główny wstrząs miał miejsce 26 grudnia 2004 roku. Fale tsunami dotarły najpierw do wybrzeży Indonezji, a po kilku godzinach dotarły do wybrzeży innych państw Azji Południowo - Wschodniej, a dalej do Afryki. Fale sięgały ok. 15 metrów i zniszczyły wszystko, co stało na ich drodze. Liczba zabitych i zaginionych szacowano na co najmniej 294 tys. Gdy Tsunami dotarło do Tajlandii, uderzyło w popularny ośrodek wypoczynkowy Phuket.

Trzęsienie ziemi w Syczuanie, 2008 rok

Trzęsienie ziemi miało miejsce w chińskiej prowincji Syczuan 12 maja 2008 roku. Epicentrum znajdowało się 90 kilometrów od stolicy prowincji Chengdu. To było najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w Chinach. Wstrząsy zabiły 240 tys. osób. Drogi, które prowadziły w Wenchuan zostały zasypane albo zniszczone, co uniemożliwiło dojazd do osób rannych. Główny sekretarz Wenchuan w rozmowie przez telefon powiedział, że w mieście jest 30 tys. osób, które czekają na pomoc, ale drogi, które prowadzą do miejscowości dotkniętych katastrofą, są odcięte.

Huragan Katrina, Stany Zjednoczone, 2005 rok

Huragan uformował się 23 sierpnia 2005 roku w okolicach Wysp Bahama. Cyklon spowodował największe szkody w Nowym Orleanie, w którym zniszczenia wyniosły ok. 81 mld. dolarów. Ówczesny burmistrz na wieść o zbliżającym się huraganie zwołał konferencję prasową i nakazał pierwszą obowiązkową ewakuację miasta. Z powodu huraganu śmierć poniosło prawie 2 tys. ludzi, a ok. 700 zostało uznane za zaginione.

Tornado w Bangladeszu, 1989 rok

Bangladesz jest miejscem, w którym naturalne klęski żywiołowe są najbardziej intensywne i najczęstsze. Nad dystryktem Manikganj 26 kwietnia 2989 roku pojawiło się tornado, które od razu zniszczyło miejscowości Saturia i Manikgank Sadar. Stwierdzono, że tornado miało średnicę od 1 do 1,5 km i było z najwyższej kategorii, F5. W zniszczonych domach zginęło 1300 osób, 12 tys. zostało rannych, a 80 tys. pozostało bez dachu nad głową.

Zobacz także: >>Przerażające przepowiednie na 2019 rok dla Polski i świata<<

Karolina Woźniak
Tagi: Archiwum Tajemnic