14.06.2016 11:21

18-latek pędził 202 km/h w mieście

Kierowcy mocno przekraczający dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym stwarzają nie lada zagrożenie. Dlatego też policjanci robią co ich w mocy, by tłumić tego typu zapędy, poprawiając bezpieczeństwo.

18-latek pędził 202 km/h w mieście
foto: kadr z wideo

Przynajmniej oficjalnie to są właśnie te cele, które im przyświecają. Potwierdzenie słuszności tych działań stanowią między innymi raporty dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowego. Udział wypadków spowodowanych nadmierną prędkością w Polsce to 21% wszystkich zdarzeń. Co więcej, w 2015 w wyniku niedostosowania prędkości do warunków drogowych w wypadkach zginęły aż 743 osoby.

Im wyższa prędkość, tym mniejszy margines błędu. Wydłuża się droga hamowania, a każdy nagły manewr niesie ze sobą duże ryzyko utraty przyczepności, odzyskanie której może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego w miastach stosuje się tak restrykcyjne ograniczenia prędkości. W końcu zmiennych jest mniej więcej tyle, ile uczestników ruchu drogowego.

Zważywszy na te czynniki, tym ciężej zrozumieć zachowanie pewnego 18-letniego kierowcy poruszającego się Alfą Romeo. Policjanci z wydziału ruchu drogowego komendy miejskiej policji w Kielcach zatrzymali go do kontroli, ponieważ w terenie zabudowanym – w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h – nastolatek jechał z prędkością dochodzącą do 202 km/h:

W myśl znowelizowanych przepisów ruchu drogowego, kierowcy włoskiego samochodu czasowo odebrano prawo jazdy. Ponadto nałożone zostały na niego mandat oraz punkty karne. To wszystko i tak wydaje się dość łagodną karą zważywszy na to, że według wskazań urządzeń funkcjonariuszy, przekroczył on prędkość o 132 km/h.

Jeśli jednak kierowcy mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wykonanych pomiarów, mogą skorzystać ze swojego prawa i zażądać okazania nagrania lub wyniku pomiaru urządzeń kontrolo-pomiarowych oraz okazania kopii świadectwa legalizacji tych urządzeń. W końcu funkcjonariusz – zgodnie z § 15 Zarządzenia 609 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie sposobu pełnienia służby na drogach przez policjantów – jest do tego zobligowany na prośbę osoby kontrolowanej.

Co sądzicie o tej sytuacji?

Tagi: Duperele