13.06.2016 12:12

6 najlepszych dróg w Europie według Forda

Zazwyczaj zmorą kierowców – także tych „szybkich” – są zakręty. Większość osób najpewniej czuje się na idealnie prostych fragmentach dróg, czyli autostradach i drogach szybkiego ruchu.

6 najlepszych dróg w Europie według Forda
foto: materiały prasowe

Jednak takie trasy są mało angażujące. I to właśnie jeden z powodów, by maksymalna dopuszczalna prędkość była wysoka. Ciągła jazda na wprost jest nużąca. Ciężko o skupienie, szczególnie jeśli podróżujemy ze stałą prędkością oscylującą wokół 100 km/h. Znacznie łatwiej utrzymać pożądany stopień koncentracji w podróży przy wyższych prędkościach. W takich okolicznościach adrenalina wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

Na jej brak narzekać za to nie można na jednych z najlepszych dróg europejskich. Ford wraz ze Stevem Sutcliffem wybrali się w podróż w 6 wyjątkowych miejsc, o czym wspomniał sam dziennikarz testujący samochody dla brytyjskiego tytułu Auto Express:

"

To niesamowite, że niektóre z dróg nie zakwalifikowały się na tę listę – jednak my nie szukaliśmy krętych segmentów, które spodobają się entuzjastom motoryzacyjnym. Braliśmy pod uwagę wiele innych czynników – wywoływane emocje, jakość nawierzchni, dostępność, gościnność, krajobraz oraz punkty gastronomiczne. W pewnym sensie byłoby fajnie móc zachować te drogi wyłącznie dla siebie. Ale kiedy są one tak dobre, muszą być dostępne dla innych. "

1. Trasa Transfogarska, Rumunia

W 1968 roku Czechosłowacja została zaatakowana przez ZSRR. Obawiając się, że jego kraj może spotkać taki sam los, rumuński dyktator – Nicolae Ceausescu – zbudował drogę, która umożliwiała ucieczkę lokalnym mieszkańcom w góry. Tak na wszelki wypadek. Nazwano ją trasą Transfogarską. Ma 120 kilometrów i na całej długości znajdują się liczne punkty turystyczne, przy których można się zatrzymać i zwiedzić zabytki, takie jak pochodzący z XIV wieku bizantyjski klasztor. Około 20 kilometrów dalej znajduje się zamek Drakuli.

Trasa zaczyna się ona na obrzeżach miasta Curtea de Arges, mieszczącego się dwie godziny od Bukaresztu. Zdaniem Steve’a, tę drogę zaprojektowała osoba, która naprawdę wiedziała o co chodzi w prowadzeniu samochodu. Płynnie, szerokie i otwarte serie serpentyn robią nie lada wrażenie. Jej zbudowanie zajęło 4 lata. Na niczym nie oszczędzano. Niestety około 400 Rumunów straciło życie podczas tego procesu. Jest zamknięta przez około pół roku pomiędzy październikiem i majem z powodu śniegu. Sutcliffe pokonał tę trasę tylnonapędowym Fordem Mustangiem 5.0 V8 o mocy 420 KM.

Podsumowanie:

  • Emocje: 10/10
  • Jakość nawierzchni: 9/10
  • Dostępność: 6/10
  • Gościnność: 9/10
  • Krajobraz: 10/10
  • Gastronomia: 7/10
  • Łączny wynik: 51/60
Tagi: Duperele Ford