05.04.2017 10:58

Agresja drogowa na zakopiance

W internecie pojawił się film, na którym widać niebezpieczne zdarzenie z udziałem kierowcy Mitsubishi Pajero.

Agresja drogowa na zakopiance
foto: kadr z wideo

Osoba kierująca samochodem osobowym wyposażonym w kamerę pokładową poruszała się po zakopiance. Po wyprzedzeniu cysterny, nagrywający kontynuował jazdę lewym pasem ruchu, mimo że miał bardzo dużo wolnego miejsca na zjechanie i zrobienie miejsca szybciej poruszającym się pojazdom. Niewykluczone, że właśnie to zachowanie sprowokowało kierowcę Mitsubishi Pajero do skrajnie nieodpowiedzialnego i niebezpiecznego postępowania.

Inny scenariusz zakłada, że prowadzący auto z kamerą samochodową zmieniając pas podczas wyprzedzania cysterny spowodował zagrożenie, zmuszając osobę jadącą japońskim autem terenowym do nagłego hamowania. Niezależnie od okoliczności, nic nie usprawiedliwia zachowanie kierowcy Mitsubishi:

Przy okazji publikacji tego materiału, w internecie rozgorzała dyskusja na temat kultury jazdy po polskich drogach szybkiego ruchu:

"

Niestety w Polsce jeździ się tragicznie. Z moich doświadczeń wynika, że są regiony, gdzie jest lepiej i gorzej. Nie zmienia to jednak faktu, że większość osób ma przeświadczenie o możliwości zajęcia dowolnego pasa ruchu. Ludzie ignorują przepisy zawarte w kodeksie o ruchu drogowym. Całe szczęście, że na autostradach w Polsce można wyprzedzać prawym pasem. Inną kwestią jest nieumiejętność oceny odległości i prędkości pozostałych aut. W Niemczech jest milion razy lepiej. Tam niemalże każdy jeździ na autostradach tak, jak się powinno. Niekiedy na 400-kilometrowej trasie w Polsce zdarzało mi się nawet kilkanaście razy wyprzedzać prawym pasem, zachowując bezpieczną odległość względem pojazdów poruszających się przede mną i obok mnie. To tylko udowadnia, że inni kierowcy mogli zjechać, skoro w bezpiecznych warunkach ja mogłem dokonać tego manewru. "

Autor tego wpisu wspomniał o artykule 16. prawa o ruchu drogowym:

"

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.  

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.  

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.  

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.   "

Z drugiej strony policjanci tak skupiają się na osobach przekraczających prędkość, że niemal zapominają o dyscyplinowaniu kierowców za inne przewinienia. Wyjątek stanowią organizowane co jakiś czas akcje jak „migacz” i „zielona strzałka”.

Tagi: Duperele