22.12.2015 11:15

Alkomat jako prezent pod choinkę?

W okresie świątecznym dla wielu osób jedną z największych zagwozdek stanowi znalezienie odpowiedniego prezentu dla bliskich. Ciekawą propozycją może być zakup urządzenia mierzącego zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Alkomat jako prezent pod choinkę?
foto: CC BY-SA 3.0

Osobiste alkomaty zyskują na popularności, co też oznacza że ludzie są coraz bardziej świadomi potencjalnego zagrożenia, które wiąże się ze wsiadaniem za kierownicę po spożyciu trunków. Albo po prostu boją się ewentualnych konsekwencji.

Według polskich przepisów dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi do 0,2 promila. Od tej wartości, do 0,5 promila to wykroczenie, a powyżej – przestępstwo.

Niestety zakup samego alkomatu to nie taka prosta sprawa. Wszystko wynika z tego, że jeśli zdecydujemy się na nieodpowiedni sprzęt, może on wykazywać błędne pomiary. Dobrze zatem zaopatrzyć się w taki przyrząd, któremu będzie można z ręką na sercu zaufać. Części oferowanych produktów, najczęściej tych z przysłowiowej niższej półki, bliżej do zabawek niż miarodajnych urządzeń. Ich wykorzystywanie może przynieść skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego. To niejako „broń” obosieczna...

Na co więc zwrócić uwagę?

Najlepiej wzorować się na sprzęcie, który wykorzystują służby, np. policja. W używanych przez nich alkomatach znajdują się czujniki elektrochemiczne, które są znacznie skuteczniejsze od półprzewodnikowych. Pozwalają na dokonanie bardziej precyzyjnego pomiaru, jednak cena w tym wypadku jest współmiernie wyższa do efektywności. Niemniej nie warto na tym polu rozdrabniać i decydować się na półśrodki – w końcu chodzi o nasze własne bezpieczeństwo, jak i wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Alkomat również powinien wykazywać relatywnie niską tolerancję pomiarową. Dla mieszkańców znad Wisły najistotniejsze będą wskazania do wartości 0,2 promila. Wysokiej klasy sprzęt powinien zapewniać tolerancję pomiaru do 0,02 promila.

Zaleca się także, aby urządzenie do mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu miało aktywny tryb pracy z ustnikiem oraz sensorem ciśnienia, umożliwiające uzyskiwanie jeszcze dokładniejszych wyników. Taki przyrząd będzie informować o ewentualnych nieprawidłowościach w wykonywanych próbach, sugerując ich powtarzanie – aż do skutku.

Niezwykle istotnym elementem jest także odpowiednia konserwacja alkomatu. Jeśli chcemy żeby wskazywał jak najdokładniejsze pomiary, musimy liczyć się z jego kalibracją. Większość producentów takich urządzeń zaleca ich serwisowanie co najmniej raz do roku w autoryzowanej placówce.

Ceny alkomatów rozpoczynają się od 35 zł i potrafią sięgać nawet do kilku tysięcy złotych. Dobrej jakości sprzęt kosztuje około 200 zł. 

Tagi: #Duperele