20.03.2017 10:13

Amatorzy jazdy po chodnikach

Na kanale YouTube o nazwie „Wojciech Galeński” znajdziemy filmiki, bohaterami których są kierowcy jeżdżący po chodnikach. Ich postępowanie najczęściej można wytłumaczyć chęcią zaparkowania auta w niedozwolonym miejscu.

Amatorzy jazdy po chodnikach
foto: kadr z wideo

Niemalże każdy kierowca doświadczył problemu niedostatecznej liczby miejsc parkingowych, szczególnie jeśli próbował zostawić pojazd gdzieś w centrum miasta. Niestety słabym rozwiązaniem wydaje się być parkowanie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, tym bardziej jeśli wiąże się to z koniecznością jazdy wzdłuż chodnika lub ścieżki dla rowerów.

Pod żadnym pozorem nie należy ignorować przepisów ruchu drogowego, w tym zapisu zawartego w artykule 26.:

"

Kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. "

Jazda wzdłuż chodnika lub ścieżki rowerowej wiąże się ze stwarzaniem zagrożenia właśnie dla tych uczestników ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni w razie ewentualnej kolizji. Co gorsze, niektóre osoby podejmują się parkowania na chodniku tylko ze względu na własną wygodę. Nie chcą zostawiać auta zbyt daleko od miejsca docelowego, zupełnie tak, jakby chodzenie było ujmą…

Analizując filmiki w internecie można dojść do wniosku, że poziom bezczelności i chamstwa kierowców w Rosji jest znacznie wyższy niż kierujących w Polsce. Tam idąc chodnikiem można narazić się osobom poruszającym się samochodami, o czym przekonał się jeden z przechodniów.

Zważywszy na skalę problemu, powstał młodociany ruch „Stop a Douchebag”, mający na celu walkę z tego rodzaju ignorantami. Autorzy twierdzą, że chcą przekonać ludzi do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Nie walczą w imię prawa, tylko po to, by ludzie mogli czuć się bezpiecznie niezależnie od tego, czy policja jest w pobliżu. Ich działania najczęściej skierowane są w kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach lub jeżdżących chodnikami.

Dziwić może także fakt, że tak wielu kierowców nie potrafi z pokorą przyjąć faktu, że postępują w sposób niezgodny z przepisami… Często pod wpływem emocji decydują się na rękoczyny.

Tagi: Duperele