23.03.2017 09:37

Co kierowcy robią w samochodach?

Badania dotyczące czynności wykonywanych za kierownicą przeprowadzone zostały przez AA-Populus Driver Pool i LeasePlan.

Co kierowcy robią w samochodach?
foto: materiały prasowe

Aż 80% badanych zadeklarowało prowadzenie pojazdu pomimo bardzo dużego zmęczenia, a niemalże 74% przyznało się do korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, z czego 20% potwierdziło wysyłanie wiadomości mailowych, a 9% angażowanie się w media społecznościowe.

Ankietowani za przyczynę zmęczenia za kółkiem wskazywali długi i ciężki dzień w pracy (39%). Z kolei 43% kierowców w wieku od 18 do 34 lat czuje się przemęczonych w trakcie jazdy po zmroku, a 31% uważa, że pokonuje zbyt duże dystanse w ciągu dnia.

Eksperci nie mają wątpliwości – korzystanie z telefonu komórkowego jest tylko jednym z licznych problemów współczesnych kierowców. Sporo, bo 35%, spożywa jedzenie podczas jazdy, a 68% uzupełnia płyny i to nie samochodu, a własnego organizmu. Na szczęście bardzo niebezpiecznych czynności podejmują się nieliczni – 5% czyta i po 2% robi makijaż lub goli się.

Rozmowy przez telefon komórkowym są na porządku dziennym. Powszechnie wiadomo jak negatywnie wpływa to na bezpieczeństwo podczas podróży, a mimo to kierowcy ochoczo chwytają telefony i przykładają je do ucha w trakcie jazdy. Stwarzają tym sposobem dodatkowe zagrożenie. W razie wystąpienia nagłej sytuacji drogowej mogą nie zareagować w porę, zważywszy na zaangażowanie w inną czynność, a także mogą mieć problem z wykonaniem odpowiednich ruchów kierownicą.

Aż 46% kierowców nie uważa za niestosowne spoglądanie na telefon podczas jazdy w korku lub w trakcie oczekiwania na zielone światło na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Przy czym nie wynika to wcale z nieświadomości, bo zdecydowana większość osób zdaje sobie sprawę z obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Dla 28% takie zachowania są już normą. Aż 40% nie uważa, by to powodowało zagrożenie, a 57% jest zdania, że nie tracą tym sposobem kontroli nad pojazdem, co sugeruje sondaż brytyjskiego serwisu Motoring.

Co ciekawe, Citroen w lipcu i sierpniu 2016 roku zlecił agencji CSA Research przeprowadzenie ankiety, która również miała odpowiedzieć na pytanie o to, co ludzie robią w samochodach. Wyróżniono różne smaczki, w tym że Polacy uprawiają seks w aucie średnio 1,9 razy w ciągu życia, całują się 1715 razy oraz poprzez gestykulację dziękują innym kierowcom 4042 razy, spędzając średnio 3 lata i 11 miesięcy swego życia w aucie.

A Wy rozmawiacie przez telefon w trakcie jazdy?

Tagi: Duperele