16.04.2016 13:55

Co zrobić kiedy puszczają wszelkie hamulce?

Im większa zawartość alkoholu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo, że człowiekowi puszczą wszelkie hamulce. Za to tak proste reguły nie obowiązują w przypadku samochodów…

Co zrobić kiedy puszczają wszelkie hamulce?
foto: kadr z wideo

To chyba jeden z najgorszych scenariuszy, które mogą przytrafić się kierowcy biorącemu udział w wyścigu lub wyciskającemu ostatnie poty ze swojej maszyny podczas dni otwartych na torze. Zbliżamy się do zakrętu z zamiarem maksymalnego opóźnienia hamowania – w końcu staramy się uciąć wszystkie setne sekund, wszędzie, gdzie się tylko da. Aż tu nagle się okazuje, że mimo stanowczego wduszenia pedału hamulca do oporu, nic się nie dzieje. Zero reakcji! Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim należy zachować zimną krew – zamiast zamykać oczy – i szybko zdecydować, co najlepiej zrobić w tych konkretnych okolicznościach. Warto próbować hamować silnikiem i w odpowiednim momencie ratować się hamulcem ręcznym.

Jeśli nie ma gdzie uciekać, najlepiej wybrać jak najszerszy fragment żwiru i piasku, przedzielający jezdnię od energochłonnej bandy i na tym skrawku próbować wytracić prędkość. W momencie, w którym wiemy, że i tak nam się nie uda uratować i koniec końców w coś uderzymy, najlepiej zdecydować się na kontakt z barierą energochłonną.

Jednak istnieje także inny sposób. Jeśli szczęście nam sprzyja, możemy po prostu pojechać na wprost, wykorzystując drogę serwisową, pokonać jeden z zakrętów, przebić się przez płot odgradzający tor od dróg publicznych i jakby nigdy nic, powrócić na ten obiekt okrężną drogą. Brzmi nieskomplikowanie… A w praktyce to wszystko może wyglądać właśnie tak:

Dzięki odpowiednim reakcjom, kierowcy udało się uniknąć poważniejszych zniszczeń samochodu. Dzień uratowany!

Tagi: #Duperele