21.12.2016 09:46

Czym jeździ Święty Mikołaj?

Niegdyś Święty Mikołaj słynął ze swoich licznych reniferów, które napędzały sanie. Jednak czasy się zmieniają, a co za tym idzie – nowoczesne rozwiązania wypierają te starsze.

Czym jeździ Święty Mikołaj?
foto: kadr z wideo

Nie ma wątpliwości co do jednego – Święty Mikołaj może przebierać we wszystkim, co tylko zechce. Ze względu na swój status jest ponad wszelkimi podziałami. Do tego dysponuje mistyczną mocą sprawczą. Może zrealizować nasze najśmielsze zachcianki, ale wymaga jednego – bycia grzecznym.

Zatem czym jeździ ten starszy mężczyzna z białą brodą, ubrany w czerwony strój? Wszystko wskazuje na to, że Święty Mikołaj upodobał sobie Mercedesa AMG GT w jedynym słusznym kolorze – czerwonym. Jak twierdzi niemiecki producent, to jeden z nielicznych samochodów, które umożliwiają błyskawiczne dostarczanie prezentów:

Mercedes-AMG GT jest istotnie piekielnie szybki i to niezależnie od odmiany silnikowej. Jednak wątpliwości budzić mogą jego walory praktyczne. Przynajmniej w teorii. W końcu to sportowe, dwudrzwiowe coupe. Niemieckim inżynierom udało się wygospodarować 350 litrów przestrzeni w bagażniku, a to więcej niż w Fordzie Focusie w odmianie hatchback. Z drugiej strony AMG GT mierzy 4546 mm długości, 1939 mm szerokości, przy wysokości 1288 oraz rozstawie osi 2630 mm. Imponuje także relatywnie niska masa własna, oscylująca wokół 1600 kilogramów.

Coupe niemieckiego producenta ze Stuttgartu dostępne jest jako coupe i kabriolet. Niezależnie od wersji nadwoziowej, pod maską znajduje się 4-litrowy silnik w jednym z paru wariantów mocy – 462, 476, 510, 558 i 585 KM. Najmocniejsza jest odmiana R, która została zaprezentowana podczas Goodwood Festival of Speed w 2016 roku. W stosunku do AMG GT S jest o 90 kg lżejsza i legitymuje się masą własną 1554 kg. Jego jednostka generuje 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego przekazywanego na tylne koła za pośrednictwem automatycznej przekładni o 7 przełożeniach. W efekcie sprint od 0 do 100 km/h trwa zaledwie 3,6 sekundy, a prędkość maksymalna według producenta wynosi 318 km/h.

Auto opracowane zostało na legendarnym torze Nurburgring Nordschleife, uznawanym za jeden z najbardziej wymagających na świecie. Ponadto inżynierowie dopracowali aspekt aerodynamiczny, czerpać inspirację z wyczynowego modelu GT3.

Jak Wam się podoba samochód Świętego Mikołaja?

Tagi: Duperele