21.11.2016 11:32

Dachował i wygrał wyścig

Wyścig FIA GT World Cup w Makau przeszedł do historii jako jeden z najbardziej spektakularnych ze względu na nietypowy finał...

Dachował i wygrał wyścig
foto: kadr z wideo

Laurens Vanthoor w Audi R8 LMS pomimo dachowania, zdołał wygrać wyścig. A wszystko przez decyzję sędziów, którzy uznali, że nie ma możliwości wznowienia rywalizacji. Tuż po wypadku, na torze pojawiła się czerwona flaga, oznaczająca w tym konkretnym przypadku, koniec wyścigu. O ostatecznym rezultacie zadecydowało poprzednie okrążenie, w trakcie trwania którego na prowadzeniu był belgijski kierowca.

W kontekście zaistniałych okoliczności, finał tej rywalizacji można uznać za co najmniej dyskusyjny, o czym wspomniał sam bohater wyścigu, Laurens Vanthoor:

"

Moim zdaniem jeśli cofnęlibyśmy się dwa okrążenia przed wypadkiem, to zdecydowanie zasługiwałem na zwycięstwo. Nie mówię, że bym wygrał, ale na pewno bym rywalizował o najwyższe miejsce na podium. Teraz oficjalnie uznano moją wygraną, jednak sposób w jaki ukończyłem wyścig był bardzo dziwny. Nie wiem czy na to zasłużyłem, popełniłem błąd, w wyniku którego doszło do wypadku, a mimo to wyszedłem z rywalizacji obronną ręką, co jest bardzo dziwne. Naprawdę nie wiem co powiedzieć. Z pewnością wyścig byłby lepszym widowiskiem dla każdego, gdyby nie ten wypadek. "

Belgijski kierowca utrzymywał się na prowadzeniu jedynie przez 4 okrążenia z zaplanowanych 18, przy czym podczas trzech z nich jechał za samochodem bezpieczeństwa, a tylko w trakcie trwania jednego okrążenia rywalizował z innymi zawodnikami.

Po zakończeniu wyścigu na temat rywalizacji wypowiedział się również Kevin Estre, kierowca który podczas FIA GT w Makau zajął drugie miejsce:

"

Jako zespół byliśmy bardzo silni. Nasz samochód był bardzo szybki, stale poprawialiśmy nasze wyniki. Ciężko na to pracowaliśmy, za co chciałem podziękować swojemu zespołowi, który świetnie wywiązał się ze swoich zadań. Podsumowując, był to bardzo dziwny wyścig, przy czym jestem zadowolony z własnego występu oraz z zespołu. Możemy być z siebie dumni, byliśmy bardzo mocni. "

Co sądzicie o zwycięstwie Belga?

Tagi: Duperele