13.05.2016 11:35

Dlaczego Seaty nie śmierdzą?

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość. Chodzi o to, by klienci decydujący się na zakup produktu – w tym wypadku samochodu – byli zadowoleni do granic możliwości. Dlatego powstają specjalne dywizje ds. kontroli jakości w firmach motoryzacyjnych.

Dlaczego Seaty nie śmierdzą?
foto: materiały prasowe

Dowodem tego, jak hiszpańska marka Seat – będąca własnością niemieckiego Volkswagena – stara się dopracowywać swoje auta jest zespół pod przewodnictwem Marii Jose Lopez. Naukowiec specjalizujący się w dziedzinie chemii do wykonywania swojego zawodu używa… nosa, tak samo jak podlegający jej zespół. W celu wyeliminowania ewentualnych niedoskonałości, obwąchują oni samochody, o czym wspomina Maria Jose Lopez:

"

Analizujemy każdy z poszczególnych niemetalowych elementów pojazdu pod względem zapachu, oceniając przy tym czy się nada i czy jest wystarczająco przyjemny. Jeden z przeprowadzanych przez nas testów polega na rozgrzaniu powietrza we wnętrzu auta do ponad 60 stopni, a następnie cały zespół zajmuje się badaniem zapachu. "

Zdaniem producenta, starają się oni nieustannie zapewniać nozdrzom przyszłych klientów jak najlepsze odczucia po zajęciu miejsca w samochodzie:

"

Jeśli jeden z elementów wydziela nieprzyjemny zapach, przeprowadzamy odpowiednią procedurę mającą na celu wyeliminowanie odoru poprzez wymianę tej części lub szukamy innego rozwiązania. Woń skóry wysokiej jakości powinien być przyjemny, by pasażerowie w pełni mogli cieszyć się doznaniami z podróży autem. "

Każda z osób działająca w ramach tego oryginalnego zespołu musi spełniać szereg wymogów. Jednym z nich jest wyostrzony zmysł powonienia, nie mogą oni także palić, czy też używać perfum w czasie pracy, ponieważ mogą one zaważyć na wynikach.

Tego rodzaju organoleptyczne testy zostały zapoczątkowane w połowie lat 90. i od tego czasu stają się coraz bardziej powszechne. Seat obecnie prowadzi ponad 400 badań rocznie. Mają one gwarantować to, że wyjeżdżające z fabryki nowe pojazdy cechuje charakterystyczny, przyjemny zapach.

Specyficznego rodzaju pracę wykonują także niektóre osoby zatrudnione przez Forda w fabryce w Walencji. Specjaliści nasłuchują dźwięków wydawanych przez produkowane w zakładzie silniki, które trafiają do nowych Focusów RS. W ramach tego zawodu zostali oni poddani intensywnym, kilkumiesięcznym szkoleniom, dzięki czemu ich uszy mają wyłapywać wszelkie niedoskonałości i to w czasie krótszym niż 60 sekund.

A jak pachnie Twoje auto?

Tagi: Duperele Seat