14.11.2016 09:09

Dlaczego warto patrzeć w lusterka?

Wiele osób stojąc w korkach swoją uwagę skupia na telefonie komórkowym, czy też systemie multimedialnym, zamiast na obserwowaniu otoczenia. Lekcję o tym, że zawsze warto być czujnym dostał pewien kierowca w Rosji.

Dlaczego warto patrzeć w lusterka?
foto: kadr z wideo

Osoba poruszająca się pojazdem z kamerą pokładową po drodze ekspresowej podczas niekorzystnych warunków pogodowych zwolniła, widząc zatrzymane na horyzoncie pojazdy. Kierowca bacznie obserwował nie tylko to, co dzieje się nie tylko przed nim, ale także za nim. Patrzenie w lusterka szybko się odpłaciło.

Czujny uczestnik ruchu drogowego dostrzegł nadjeżdżającą z tyłu ciężarówkę, która w jego ocenie mogła mieć problem z wyhamowaniem. Nie czekając na przebieg sytuacji, kierowca postanowił „przytulić się” do barierki. Dzięki błyskawicznej reakcji, udało mu się uniknąć groźnego uderzenia w tył:

Co więcej, po samym wypadku, zdecydował się ominąć ciężarówkę, zatrzymując się nieco dalej. W końcu zważywszy na słabą widoczność oraz śliską nawierzchnię, istniało spore prawdopodobieństwo, że podobna sytuacja, do jakiej doszło, powtórzy się i ktoś nie zdąży wyhamować.

Można wyjść z założenia, że nie da się przewidzieć wszystkich niebezpieczeństw na drodze. W końcu istnieje ogromna liczba czynników losowych – wystarczy, że ktoś zaśpi za kierownicą lub podejmie się niebezpiecznego manewru, np. wyprzedzania przed ślepym zakrętem. Przy czym warto pamiętać, że będąc czujnym i obserwując otoczenie możemy uniknąć tragicznych w skutkach zdarzeń.

Do podobnej sytuacji doszło w Polsce na drodze ekspresowej S3. Dwaj kierowcy widząc w lusterkach nadjeżdżającą z nadmierną prędkością ciężarówkę, zjechali na sąsiedni pas, co najprawdopodobniej uratowało im życie. Sam kierowca ciężarówki, który z impetem uderzył w cysternę, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Po samym incydencie drogę ekspresową zablokowano, a na miejsce zdarzenia przyjechały odpowiednie służby.

O czyhających na drodze niebezpieczeństwach można przekonać się oglądając filmiki, na których niejednokrotnie uwieczniono szokujące sceny. Zdarzają się bowiem przypadki osób celowo usiłujących potracić przechodniów, a także kierowców łamiących wszelkie możliwe przepisy ruchu drogowego.

Tagi: Duperele