15.03.2017 10:42

„Doktor Who” uszkodził Toyotę GT86 w Top Gear

W 2005 roku zastąpił Christophera Ecclestona w roli tytułowego Doktora. W 2017 rozbił Toyotę GT86 przy okazji udziału w programie motoryzacyjnym Top Gear. Mowa o Davidzie Tennancie.

„Doktor Who” uszkodził Toyotę GT86 w Top Gear
foto: BBC

W nowej, 24. serii Top Gear, auto za rozsądną cenę, czyli Vauxhalla (Opla) Astrę zastąpiła Toyota GT86. Samochód o mocy 205 KM jest znacznie bardziej wymagający w prowadzeniu, chociażby ze względu na tylny napęd. Po wyłączeniu systemów bezpieczeństwa i przy dynamiczniejszym pokonywaniu zakrętów, trzeba być gotowym na częste korygowanie toru jazdy. W tym konkretnym przypadku oznacza to zmaganie się z tendencją nie do podsterowności, ale nadsterowności – do opanowania której trzeba mieć nieco więcej umiejętności.

W dodatku w porównaniu z Oplem, przedstawiciel japońskiej motoryzacji znacznie szybciej zapędza wskazówkę prędkościomierza pod wyższe wartości, a co za tym idzie – w razie wystąpienia podbramkowej sytuacji kierowca ma jeszcze mniej czasu na reakcje. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że GT86 dysponuje cienkimi oponami pochodzącymi z Toyoty Prius, o czym wspomniał Jack Rix z magazynu Top Gear:

"

Samochód nie ma zbyt dużo przyczepności. Raczej został zaprojektowany po to, by zamiatać tyłem. Rozmawiałem z przedstawicielami Toyoty, którzy mi powiedzieli o dokonanych w konkretnym tym modelu zmianach. Pozbyto się tylnych siedzeń, dywaników, a w miejscu standardowych siedzeń wstawiono kubełkowe – i to wszystko. Skrzynia biegów bez zmian, ta sama kontrola trakcji, czyli po staremu. Wydawać się może, że dzięki zastosowanym modyfikacjom, auto waż mniej. Jednak najprawdopodobniej tak nie jest, dlatego że GT86 wyposażono w klatkę bezpieczeństwa. Z pewnością jednak ten pojazdy będzie szybszy od jakiegokolwiek innego, który występował w Top Gear w roli samochodu za rozsądną cenę, czyli Kia Cee'd, Chevrolet Lacetti, Opel Astra i Suzuki Liana. Przewiduję, że Toyota będzie się ślizgać, po prostu na torze będzie… rzeź. "

Zdaje się, że słowa wypowiedziane przez Jacka w dniu odebrania samochodu były prorocze, o czym przekonał się David Tennant, który podczas występu w Top Gear uszkodził Toyotę GT86, bliźniaczy model Subaru BRZ. 45-latek ze Szkocji podczas treningowych okrążeń uszkodził japoński pojazd o znak informujący o zakręcie, co skomentował w następujący sposób:

"

Pomyślałem sobie, że trzeba spróbować, sprawdzić co to auto jest w stanie znieść. Chciałem pojechać na granicach własnych możliwości. Niestety czasem tak jakby zdarza się wykraczać poza nie. Przy czym uszkodzenia, które nie unieruchamiają samochodu nie są liczą się jako wypadek. "

Finalnie aktorowi udało się przejechać okrążenie w 1:44.0 minuty, dzięki czemu zajął drugie miejsce tuż za Maxem Whitlockiem.

Tagi: Duperele