15.07.2016 08:55

Drogowe dylematy taksówkarza

Dobry kierowca powinien bacznie obserwować to, co się dzieje dookoła jego samochodu oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania, starając się przewidywać nawet najbardziej absurdalne zachowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Drogowe dylematy taksówkarza
foto: kadr z wideo

Szczególnie warto trzymać się powyższych zasad podczas poruszania się po drogach ekspresowych lub autostradach, pamiętając o tym, że im wyższa prędkość, tym mniej czasu mamy na reakcję. W dodatku każdy gwałtowny ruch kierownicy może spowodować utratę przyczepności, szczególnie jeśli jezdnia pokryta jest taflą wody.

Groźna sytuacja drogowa została zarejestrowana kamerą pokładową samochodu, poruszającego się drogą ekspresową S8, podczas niesprzyjających warunków pogodowych – kierowcom nie pomagały zachmurzone niebo oraz intensywnie padający deszcz. Na filmie widać jak osoba podróżująca srebrną Toyota Corollą Verso kierowała się do zjazdu, jednak w ostatnim momencie się rozmyśliła i zmieniła pas, przejeżdżając po linii ciągłej oraz fragmencie jezdni wyłączonym z ruchu:

Całe zdarzenie było tym groźniejsze, zważywszy na fakt, że na wysokości samochodu z kamerą pokładową poruszał się sąsiednim pasem inny pojazd. Kierowca znalazł się zatem pomiędzy przysłowiowym młotem a kowadłem. Na szczęście czujność w tej sytuacji zachowała osoba siedząca za kierownicą auta okupującego lewy pas ruchu, która przytuliła się do lewej krawędzi jezdni. Tym sposobem wszystkie trzy samochody zmieściły się obok siebie, unikając kolizji.

Niewątpliwie całe to zdarzenie zostało spowodowane lekkomyślnym zachowaniem kierującego taksówką, który najprawdopodobniej najzwyczajniej w świecie nie spojrzał w lusterka lub źle ocenił prędkość z jaką poruszał się pojazd za nim.

O czyhających na drogach niebezpieczeństwach można przekonać się bez wychodzenia z domu. Za sprawą coraz popularniejszych kamer pokładowych oraz osób ochoczo wrzucających „niskobudżetowe produkcje” do internetu, można mówić wręcz o wysypie tego rodzaju filmików. Nie brakuje kierowców celowo hamujących przed innymi, szeryfów blokujących pasy ruchu oraz osób nieustępujących pierwszeństwa pieszym, co niekiedy zdarza się także policji.

Ryzyko doprowadzenia do groźnej sytuacji drogowej jest większe w przypadku agresywnych kierowców. Tym przyjrzał się Instytut Transportu Samochodowego. Zdaniem specjalistów, takie zachowania spowodowane są najczęściej stresem oraz przeświadczeniem o anonimowości lub bezkarności.

Co sądzicie o występku taksówkarza?

Tagi: Duperele