17.06.2016 11:59

Eco Arrow 2.1 polskich studentów ma zużywać 1 l/1000 km

Nieprzypadkowa grupa studentów – składająca się w większości z przyjaciół – wspólnie pracowała przy budowanie najbardziej ekonomicznego pojazdu w Polsce. Wszystko z myślą o wyzwaniu Shell Eco Marathon.

Eco Arrow 2.1 polskich studentów ma zużywać 1 l/1000 km
foto: kadr z wideo

W tym konkretnym przypadku za słowem maraton kryje się nieco więcej niż tylko odległość 42 kilometrów i 195 metrów. Jest to coroczne wydarzenie, w którym studenci Politechniki Łódzkiej już od dwóch lat biorą udział. I nie chodzi w nim o prędkość, ale innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Są trzy edycje tej imprezy – europejska, amerykańska i azjatycka.

Za tym wydarzeniem stoi szlachetna koncepcja. Chodzi bowiem o to, by zaoferować ambitnym studentom platformę, dzięki której będą w stanie rozwijać technologię przyszłości. Młodzi inżynierowie z całego świata biorą udział w rywalizacji w zbudowanych przez nich pojazdach, zapewniających absolutnie fenomenalne osiągi. Przynajmniej pod względem zużywanego paliwa, o czym wspomniał Erik Bonino, przewodniczący Shell UK:

"

Co jedzie z prędkością 25 km/h, zostało stworzone przy użyciu technologii druku 3D i potrafi przejechać z Londynu do Rzymu i z powrotem zużywając jedynie litr paliwa? Przez około 30 lat, Shell Eco Maraton inspirował najbystrzejsze umysły na świecie w opracowywaniu i budowaniu wyjątkowo oszczędnych pojazdów. Mam zaszczyć być gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia w tegorocznej edycji w Londynie i już nie mogę się doczekać, by zobaczyć wszystkich tych studentów w pełni wykorzystujących swoją kreatywność, umiejętności inżynieryjne oraz wiedzę naukową celem osiągnięcia pożądanych rezultatów. "

W 2016 roku Eco Shell Marathon odbył się 3-6 marca 2016 roku na Filipinach, 22-24 kwietnia 2016 w Detroit. Pozostała jeszcze jedna edycja – europejska – startująca 30 czerwca 2016 w Londynie. Ma potrwać do 3 lipca 2016.

Pierwsze wydarzenie z tego cyklu miało miejsce w 1985 roku. Wtedy zwycięzcom udało się na jednym litrze paliwa pokonać dystans 680 kilometrów. Jednak na przestrzeni tych lat bardzo wiele się zmieniło, włącznie z podejściem do samego zagadnienia. Dzięki alternatywnym paliwom oraz technologiom 3D, jednemu z zespołów udało się pokonać 3771 kilometrów na jednym litrze paliwa.

Drużyny mają możliwość startu w dwóch kategoriach – Urban Concept i Prototype. Przy czym te z pierwszej kategorii muszą spełniać wymogi uprawniające do poruszania się w ruchu miejskim. Z kolei w drugiej kategorii nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Chodzi wyłącznie o osiągnięcie jak najlepszego wyniku. Dlatego też bolidy wyróżniają się aerodynamiczną sylwetką oraz niską masą własną. Takie walory jak komfort podróży, czy praktyczność, kompletnie nie mają tu znaczenia. Do tego w każdej z kategorii są odrębne klasyfikacje uwzględniające rodzaj wykorzystanego napędu.

Wbrew pozorom ta rywalizacja nie jest próbą wytrzymałościową. Dystans jaki bolid pokonałby na litrze paliwa oblicza się na podstawie jednej z 4 prób polegającej na pokonaniu 16,113 kilometrów w czasie krótszym niż 39 minut po torze ulicznym.

Bolid stworzony przez Iron Warriors – czyli studentów Politechniki Łódzkiej – rywalizuje w kategorii Prototype. Waży 50 kilogramów, ma długość 315 cm i dzięki wykorzystywanemu silnikowi o pojemności 50 cm3 potrafi rozpędzić się do 50 km/h.. Prowadzi się go w pozycji półleżącej, niekorzystnej z perspektywy użytkownika – ma się bowiem bardzo ograniczoną widoczność.

Dlatego tak istotne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni we wnętrzu. Wykorzystanie kierownicy jeszcze bardziej ograniczyłoby widoczność. Z tego też względu w bolidzie Eco Arrow 2.1 wykorzystuje się podobne rozwiązanie do tego, stosowanego w czołgu, czyli drążki umieszczone po bokach.

Jak Wam się podoba Eco Arrow 2.1?

Tagi: Duperele