17.03.2017 09:47

Ile dziś kosztują Fiaty 126p?

Mówi się, że produkowany od 1972 do 2000 roku Fiat zmotoryzował nasz kraj. A także, że jego popularność w 2017 jest porównywalna do tej, którą ten model cieszył się w latach swojej produkcji.

Ile dziś kosztują Fiaty 126p?
foto: CC-BY-SA-3.0 / P-szat

126p stał się obiektem kultu. Na początku jego produkcji został wyceniony na równowartość 30 krajowych pensji, czyli 69 000 zł. W dodatku Polska Kasa Oszczędności zaczęła prowadzić zbiórkę przedpłat na ten samochód. Bardziej niecierpliwi mogli zdecydować się na zakup pojazdu na rynku wtórnym, przy czym jego koszt był naturalnie rzecz biorąc wyższy – około 110 000 zł. Chętnych nie brakowało, dzięki czemu i dzisiaj jest w czym przebierać.

Średnia cena 126p w serwisach ogłoszeniowych oscyluje wokół 3400 zł. Zdecydowaną większość ofert – szacuje się około 70% – stanowią modele wyprodukowanych w latach 1996-1999. Średni deklarowany przebieg to 63 000 kilometrów, o czym wspomniał Jędrzej Lenarcik, Category Manager Gratka.pl:

"

Widać zależność, że im starsze auto tym cena wyższa. Znajdziemy w serwisie Gratka.pl Maluchy z 1979 roku za 15 tys. zł lub z 1980 roku za 12 tys. zł. Około 90 proc. całej oferty sprzedażowej dotyczy aut w stanie bardzo dobrym lub dobrym, co jednocześnie oznacza, że lakier na wszystkich elementach jest fabryczny a części oryginalne. Co więcej, ponad 65 proc. samochodów jest sprzedawanych od pierwszego właściciela, na czarnych tablicach rejestracyjnych. Warto dodać, że 90 proc. samochodów z oferty jest garażowanych. "

To, do czego są zdolne te modele, udowodnił między innymi Arkady Fiedler, który 126p objechał wpierw Polskę, następnie Afrykę,a także Azję:

"

Wybrałem ten model przede wszystkim przez sentyment. To auto, które towarzyszyło mi praktycznie od dziecka i było moim pierwszym samochodem w dorosłym życiu. Najpierw postanowiłem zorganizować podróż „PoDrodze”, której trasa biegła wzdłuż granic Polski, potem pojawił się projekt wyjazdu do Afryki. Do takiej podróży ciężko się przygotować, szczególnie gdy jedzie się Fiatem 126p. Mieliśmy ze sobą 70 kg zapasowych części. Na szczęście „maluch” był dobrze przygotowany i dojechał do celu w całości. Co do wytrzymałości tego auta, to ja zdaję sobie sprawę z jego ograniczeń. Zarówno w Afryce, jak i ostatnio również w Azji jadę spokojnie. Nie spieszę się i korzystam z tego, że to właśnie ten samochód nadaje tempo podróży "

O ile seryjnym Fiatem 126p ciężko dostać mandat za przekroczenie prędkości, o tyle z dokonaniem tego samego za kierownicą odmian rajdowych nie byłoby problemu. W 1972 roku auto popularnie nazywane „maluchem” zadebiutowało podczas Rajdu Wisły, po to, by w 1975 roku świętować start w rajdzie Monte Carlo wraz z kierowcą – Sobiesławem Zasadą.

Samochód, który zmotoryzował Polskę, przypadł do gustu także znanemu aktorowi… W 2016 roku model ten obchodził 43. urodziny.

Jesteście zainteresowani zakupem Fiata 126p?

Tagi: Duperele