14.11.2016 09:54

Innowacyjne bariery ochronne

Koreańska firma opracowała produkt, który ma znacząco podnieść bezpieczeństwo na drogach.

Innowacyjne bariery ochronne
foto: kadr z wideo

Ze statystyk wynika, że co roku około 1,25 miliona ludzi ginie w wypadkach drogowych. Żeby zminimalizować skutki kolizji, ustawia się przydrożne metalowe bariery ochronne, które mają utrzymać pojazd na drodze. Jednak zdaniem ekspertów, nie w każdej sytuacji to rozwiązanie się sprawdza. Powyżej pewnej masy i prędkości, najzwyczajniej w świecie zawodzi. Wniosek jest jeden – typowe, metalowe bariery nie są w stanie zapewnić wszystkim uczestnikom ruchu drogowego dostatecznego bezpieczeństwa.

I właśnie dlatego koreańska firma ETI (Evolution in Traffic Innovation) stworzyła „Rolling Barrier System”. Innowacyjna bariera drogowa jest w stanie z niezwykłą skutecznością pochłaniać energię uderzenia. To zasługa obrotowych beczek wykonanych z wytrzymałego materiału o nazwie EVA. Tworzywo wyróżnia się świetną sprężystością, a jej właściwości są podobne do gumy, od której jest lżejsza. W efekcie zabezpieczenie jest w stanie nawet większe pojazdy skutecznie utrzymać na drodze:

Koreańczycy przeprowadzili liczne testy z udziałem „Rolling Barrier System”. Jak wynika z obserwacji, miejskie auto o masie 900 kilogramów po uderzeniu w barierę powraca na pożądany tor jazdy, chroniąc tym sposobem pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Testy powtórzono z udziałem 10-tonowej ciężarówki i 13-tonowego autobusu. System okazał się być niezwykle skuteczny:

Co więcej, Koreańczycy pomalowali barierę farbą fluorescencyjną, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo, zapewniając bardzo dobrą widoczność po zmroku. Jednak nowoczesne rozwiązanie nie należy do najtańszych. Koszt za metr bariery wynosi około od 300 do 400 dolarów. Producent zapewnia, że utrzymanie nie jest drogie, a w razie uszkodzenia, można zastąpić wyłącznie te beczki, które są niesprawne.

Firma ETI opracowała bariery ochronne przeznaczone na różne typy dróg – inne powinny zostać zastosowane w tunelach i na bocznych drogach.

Jak Wam się podoba to rozwiązanie?

Tagi: Duperele