12.05.2016 14:40

Karetka kontra Fiat Panda

Od kierowców samochodów uprzywilejowanych w trakcie interwencji wymaga się bezzwłocznej reakcji. Chcąc nie chcąc muszą pędzić na złamanie karku.

Karetka kontra Fiat Panda
foto: kadr z wideo

Naturalnie więc jeśli natrafimy na pojazd na przykład pogotowia ratunkowego, powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by ułatwić przejazd, wyminięcie lub ominięcie auta, którym się poruszamy. W końcu od naszego zachowania może zależeć życie osób trzecich, dlatego nie warto lekceważyć samochodów poruszających się na sygnałach świetlnych i dźwiękowych.

Niestety sporo osób nie wie jak się zachować na drodze w obliczu podobnej sytuacji. Chodzi o to, że niektórzy kierowcy nadmiernie zwalniając, powodują zator, podczas gdy mogliby przyspieszyć, pozwalając samochodom poruszającym się za jego plecami, rozproszyć się na większej przestrzeni. Chcąc pomóc, niejako przeszkadzają.

O ile można to częściowo usprawiedliwić ze względu na dobre intencje i gorsze wykonanie, o tyle na falę krytyki zasługuje ostentacyjne ignorowanie pojazdów uprzywilejowanych. Lekceważący stosunek może mocno przeszkodzić służbom publicznym w wykonywaniu ich obowiązków. A to może nieść ze sobą szereg daleko wybiegających konsekwencji.

Z kolei kierowca Fiata Pandy uwieczniony na filmie przez kamerę pokładową zajął środkowy pas ruchu i czekał przed skrzyżowaniem na zielone światło. Chwilę potem nadjechał pojazd pogotowia ratunkowego i ustawił się bezpośrednio za włoskim samochodem, oczekując, że ustąpi on miejsca. Kierowca auta osobowego nie reagował, przez co karetka straciła cenne sekundy:

Analizując sytuację, można dostrzec, że od samego początku skrajny prawy pas był wolny, którym czysto teoretycznie mógł przemknąć pojazd uprzywilejowany. Jednak kierowców karetek często szkoli się w taki sposób, by trzymali się jednego pasa ruchu, zważywszy na to, że pozostali uczestnicy ruchu mogą podejmować się nieprzewidywalnych manewrów.

Z drugiej zaś strony można się domyślać, że kierowca prowadzący Fiata Pandę oczekiwał od osoby poruszającej się karetką, że wykorzysta wolny pas ruchu...

A Wy co sądzicie o tej sytuacji?

Tagi: Duperele