06.10.2016 13:29

Karne blokady za złe parkowanie trafią na szyby

Przez ten wynalazek mający zastąpić blokady na koła na miłośników darmowego parkowania w strefach płatnych padnie blady strach – jest lekki, szybki w zastosowaniu i nawet bardziej upierdliwy.

Karne blokady za złe parkowanie trafią na szyby
foto: kadr z wideo

Rozdawane na lewo i prawo przez Straż Miejską blokady pełnią rolę ciężkiego wezwania do zapłaty – jeśli kierowca chce opuścić miejsce popełnienia parkingowego przewinienia, musi wykupić wzięte do niewoli koło.

Z punktu widzenia miasta zakładanie blokady jest jednak drogim i mało wydajnym procesem – transport szczęk wymaga użycia samochodu, co wiąże się z zaangażowaniem służb miejskich zarówno w trakcie rozstawiania, jak i zdejmowania blokady. Może to być szczególnie kłopotliwie w przypadku, gdy pojawi się konieczność odholowania zabezpieczonego samochodu – zanim będzie to możliwe, trzeba najpierw uwolnić koło.

Pomysłodawcy nowego rodzaju blokady przekonują, że Straż Miejska powinna iść z czasem, z postępem i osiągnięciami i porzucić metody rodem z barbarzyńskiego XX wieku. Zamiast blokady na koło proponują zaślepkę na przednią szybę.

Dlaczego ten sposób karania nieprawidłowo parkujących kierowców ma być według wynalazców lepszy? Po pierwsze, urządzenie przysysające się do przedniej szyby jest lekkie i łatwe w transporcie – bez problemu może je przewozić nawet strażnik dysponujący rowerem.

Blokada opracowana przez Barnacle zajmuje także zdecydowanie mniej miejsca w bagażniku, dzięki czemu można ich przewieźć więcej – a to już wyraźna oszczędność w liczbie wykonanych kursów i kosztach paliwa.

Blokada na szybę może być zdjęta przez samego kierowcę - po zapłaceniu wymaganej kary otrzymuje on kod, który dezaktywuje silne przyssawki. Na dostarczenie blokady do wyznaczonego punktu ukarany ma 24 godziny.

foto: materiały prasowe

Równie prosto wygląda sprawa w przypadku konieczności odholowania auta – ponieważ koła są wolne, nie wymaga to dodatkowej wizyty funkcjonariuszy.

Nowy rodzaj blokady może być co prawda ignorowany przez osoby o dostatecznie długi szyjach - o ile nie będzie im przeszkadzać włączający się automatycznie po ruszeniu alarm - dla pozostałych kierowców może jednak być jednak przeszkodą nie do ominięcia.

Co sądzicie o blokadzie na szybę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele