28.06.2017 15:23

Kiedy powinniśmy wymienić opony motocyklowe na nowe?

Na temat opon motocyklowych w internecie można znaleźć różne opinie. Jednak zważywszy na fakt iż motocyklem przeważnie osiągamy duże prędkości, posiadanie nieodpowiednio dobranej lub zużytej opony może skończyć się tragicznie.

Kiedy powinniśmy wymienić opony motocyklowe na nowe?
foto:AGATE/East News

Do napisania tego materiału skłonił nas filmik opublikowany 26 czerwca 2017 roku, na jednym z kanałów na YouTubie. Podczas interwencji policjantów z drogówki, zatrzymany do kontroli motocyklista uwiecznił stan techniczny motocykla służb mundurowych. Jednoślad wyposażony był w oponę, która już dawno powinna zostać wymieniona na nową.

Właściwy dobór opon do motocykla

Wśród ofert dealerów jednośladów mamy do wyboru różne typy motocykli. Ważne, by opony dobierać pod jego zastosowanie. Pozwoli to wydłużyć czas zużycia opon oraz oddalić moment zakupu nowych. Jeśli w swoim garażu posiadamy motocykle przeznaczone do jazdy turystycznej warto zaznajomić się z ofertą opon, które uprzyjemnią nam dalekie podróże. Dla motocykli o charakterze sportowym przeznaczone są inne mieszanki gum mające wpływ na ich szybsze rozgrzanie oraz przyczepność.

Wiek opon

W internecie pojawiają się opinie, że gumy, które mają już rok lub dwa są stare i nie warto ich kupować. Tak na prawdę, wszystko zależy od sposobu ich magazynowania. W teorii nowa opona, która przechowywana jest w ściśle określonych warunkach potrafi posłużyć kilka lat. Więc jeśli macie możliwość zakupu nowej opony ze starszą datą produkcji, która była przechowywana w miejscu, gdzie nie została wystawiona na działanie promieni słonecznych lub zmian temperatury, warto się skusić. Przeważnie w takich sytuacjach macie również okazję wynegocjować lepszą cenę za taki produkt. Wiek opony macie podany w formie oznaczenia DOT. Ten składa się z 4 cyfr, dwie pierwsze oznaczają tydzień a dwie kolejne rok produkcji opony.

Zakup opon z niepewnego źródła

Serwisy aukcyjne oferują całą gamę różnorodnych opon motocyklowych. Zanim jednak skusicie się na zakup internetowy warto sprawdzić od kogo kupujecie. Opony, które przeważnie oferowane są za atrakcyjne ceny mogą być w stanie dyskwalifikującym je do założenia na motocykl. Magazynowane w miejscu, gdzie oddziałują na nie promienie słoneczne mogą sprawić, że guma stwardnieje i stanie się „plastikowa”. Uwagę powinniście zwrócić również na to czy nie ma na niej mikropęknięć lub wyżłobień.

Jak dbać o opony?

Podczas serwisu motocykla w sezonie lub poza nim warto skupić się także na oponach. Przecieranie ich specyfikami pozwoli ściągnąć z nich pozostałości po smarze, oleju bądź innych substancjach wpływających na kondycję gumy. Raz na jakiś czas powinniśmy skontrolować ciśnienie w oponach, jego złe dobranie może powodować szybsze zużycie bądź narazić na uszkodzenia.

Co grozi nam za jazdę na zużytych oponach?

W najlepszym wypadku zabranie dowodu rejestracyjnego i skierowanie jednośladu na ponowny przegląd. Jeśli mamy mniej szczęścia, a patrol policyjny, który zatrzymał nas do kontroli uzna, że motocykl nie nadaje się do dalszej jazdy może wezwać holownik. Cała operacja może kosztować nas więcej niż zakup nowych opon.

Ile lat mają twoje opony motocyklowe?

Aleksandra Kopka
Tagi: motocykl opona motocyklowa