09.08.2016 13:08

Kierowca Opla Vectry – wzór do naśladowania?

Na polskich drogach można spotkać kierowców najróżniejszej maści. Jedni są nieuprzejmi, inni notorycznie łamią przepisy. Jednak zdarzają się i osoby postępujące kompletnie na odwrót.

Kierowca Opla Vectry – wzór do naśladowania?
foto: kadr z wideo

Jest masa sytuacji drogowych, które wywołują bardzo burzliwe dyskusje. Wszystko wynika ze sprzecznych opinii. I tak oto część osób uważa, że jazda na suwak jest dobra. Nie brakuje jednak przeciwników tej zasady – są oni zdania, iż każdy kierowca powinien grzecznie czekać w kolejce, zamiast wpychać się przed innych.

Podczas nauki jazdy, większość instruktorów sugeruje adeptom poruszania się samochodem, by wykorzystywali całą szerokość drogi. Tak samo powinno się postępować i w przypadku zwężającego się pasa ruchu. Wielokrotnie takie miejsca znajdują się one nieopodal skrzyżowań.

Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której wszyscy kierowcy jadący w godzinach szczytu zajmują jeden pas, zamiast obu – przez wzgląd na to, że ten drugi kończy się po około 100 metrach. To powoduje, że mniej osób jest w stanie przejechać przez np. skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną lub rondo. Wszystko z racji niemożności jego opuszczenia. W konsekwencji powstają niepotrzebne utrudnienia w ruchu. A przy założeniu, że każdy samochód osobowy mierzy około 4,5 m i stoi w odstępie 25 cm w stosunku do pozostałych, na takim fragmencie drogi mogłoby pomieścić się aż 20 aut.

Tym razem do sieci trafił filmik, na którym w rolach głównych nie wystąpił kolejny szeryf drogowy, tylko uprzejmy kierowca czerwonego Opla Vectry. Osoba z kamerą pokładową poruszała się lewym pasem ruchu, zbliżając się do jego końca.

Spora część prowadzących obserwując sytuację drogową, dojeżdżało do zderzaka poprzedzającego pojazdu, starając się uniemożliwić zmianę pasa ruchu. Zupełnie na przekór postąpił kierowca Opla Vectry, który zasygnalizował ręką chęć wpuszczenia osoby poruszającej się lewym pasem, co miało miejsce w 3:40 minucie:

Niektórzy internauci zauważają, że wbrew pozorom na drogach jest sporo uprzejmych kierowców, zachowujących się w podobny sposób. Jednak większości osób nie chce się wrzucać tego typu filmików do sieci, zważywszy na fakt, że nie wywołują one takich emocji jak skrajnie nieodpowiedzialne zachowania.

Za to popularność zdobywają „niskobudżetowe produkcje” z szeryfami blokującymi pasy ruchu, tak jak w przypadku kierowcy Volvo V40 oraz vana.

A Wy uważacie, że jak należy się zachowywać w podobnych sytuacjach?

Tagi: Duperele