11.07.2016 09:08

Kierowca ciężarówki dał nauczkę pieszemu...

Każda osoba inaczej reaguje na stres oraz krytyczne sytuacje. Najważniejsze jest jednak, by brać na siebie odpowiedzialność za swoje czyny.

Kierowca ciężarówki dał nauczkę pieszemu...
foto: kadr z wideo

Poruszając się ciężarówką – szczególnie podczas niekorzystnych warunków drogowych – należy być wyjątkowo ostrożnym. W końcu przez ogromną masę pojazdu, nagłe zatrzymanie się może stanowić nie lada wyzwanie. Piesi również powinni być świadomi potencjalnego zagrożenia wynikającego z niczego innego, jak praw fizyki.

Za przykład tego jak nie należy postępować może posłużyć zachowanie przechodnia, zarejestrowane kamerą pokładową. Przez jego lekkomyślność prawie doszło do wypadku. Gdyby nie natychmiastowa reakcja osoby poruszającej się ciężarówką, pieszy mógł zostać potrącony, co nawet przy niewielkiej prędkości mogłoby skutkować dość poważnymi konsekwencjami:

Kierowca po zatrzymaniu się od razu – bez chwili zastanowienia – postanowił wymierzyć „sprawiedliwość” na własną rękę. Wyskoczył ze swojego pojazdu i podbiegł do niesfornego przechodnia, którego po chwili „położył” na glebie. Następnie, jakby nigdy nic, odjechał. Z drugiej jednak strony raczej dość pokornie przyjął to na klatę pieszy, który nie próbował się odegrać osobie prowadzącej ciężarówkę.

Przechodzień może winić siebie nie tylko za popełnienie błędu, ale także za brak jakiejkolwiek pokory tuż po tej zaistniałej sytuacji. Bezstresowo szedł w swoim kierunku, nie bacząc na to, że doprowadził do niebezpiecznego zdarzenia.

Poruszanie się po publicznych drogach to nie przelewki. Świadczyć mogą o tym różnorodne sytuacje zarejestrowane kamerami pokładowymi. Szczególnie newralgicznymi miejscami są jednokierunkowe drogi wielopasmowe z przejściami dla pieszych.

Wielokrotnie kierowcy omijają pojazdy zatrzymane przed „zebrą” – tak jak to uczyniła osoba jadąca Skodą Fabią, niemalże doprowadzając do strasznego w skutkach wypadku. Równie niewiele do zderzenia brakowało kierowcy Audi A3, który w analogicznej sytuacji również popisał się kompletnym brakiem wyobraźni. Mniej szczęścia mieli przechodnie w Rosji i Lublinie, którzy zostali potrąceni na przejściu dla pieszych.

Niechlubnym bohaterem filmiku nagranego kamerą pokładową zostali także policjanci omijający auto zatrzymane przed przejściem dla pieszych.

Tagi: Duperele