16.01.2017 12:49

Kierowcy kontra przejazdy kolejowe – najdziwniejsze zachowania

Wypadki na przejazdach kolejowych zazwyczaj szczególnie źle się kończą dla pasażerów samochodów osobowych lub innych pojazdów. Na szczęście nie zawsze dochodzi do zderzeń.

Kierowcy kontra przejazdy kolejowe – najdziwniejsze zachowania
foto: kadr z wideo

Wnioski ze swojego pochopnego postępowania mogą wynieść kierowcy, którzy sprowadzili na siebie nie lada niebezpieczeństwo. Wielu z nich wjechało na przejazd kolejowy ignorując sygnały świetlne, a nawet opuszczone rogatki. I właśnie zważywszy na takie postępowanie, powstają liczne akcje społeczne uświadamiające użytkowników dróg o niebezpieczeństwach na przejazdach kolejowych.

Przykłady nieroztropnych kierowców nie brakuje o czym świadczy 5 poniższych filmików nagranych w różnych zakątkach świata:

1. Kombajn kontra tory

2. Fiat pod szlabanem

3. Bus w Andrychowie

4. Czeskie zmagania ze szlabanem

5. Mustang utknął na torach

Przy czym warto zauważyć, że gdyby wszyscy kierowcy przestrzegali przepisów ruchu drogowego, to ten problem zniknąłby lub został zredukowany do minimum. W końcu zgodnie z artykułem 28. kodeksu drogowego zbliżając się do przejazdu kolejowego i przejeżdżając przez niego należy zachować szczególną ostrożność, upewniając się czy nie zbliża się pojazd szynowy, a także przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza wskutek mgły lub innych powodów ograniczających widoczność.

Do serca należy wziąć pozostałe podpunkty:

"

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.  

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:  

1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.  

5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.   "

Co sądzicie o bohaterach tych filmów?

Tagi: Duperele