14.07.2016 10:25

Kursanci bez prawa jazdy kontra Porsche na torze Le Mans

Posiadanie Porsche to dla wielu osób wyznacznik statusu społecznego. Dla innych oznacza spełnienie marzeń. Jednak producent zdaje sobie sprawę, że bycie właścicielem mocnego auta, to nie tylko prestiż, ale pewnego rodzaju odpowiedzialność.

Kursanci bez prawa jazdy kontra Porsche na torze Le Mans
foto: kadr z wideo

W końcu mając pod prawą stopą stadko pełnokrwistych 400 koni mechanicznych, należy „uzbroić się” także w odpowiednią liczbę aktywnych komórek mózgowych oraz zdobyć odpowiednie umiejętności prowadzenia samochodu. Porsche już wielokrotnie wychodziło naprzeciw wszystkim osobom żądnym doskonalenia technik jazdy, między innymi organizując szkolenia.

Do tego powstała także seria instruktażowa, w ramach której jeden z kierowców fabrycznych Porsche – Patrick Long – tłumaczył jak zachowywać się za kierownicą sportowego samochodu, a konkretniej Porsche 911 R. W ramach czterech lekcji wyjaśnił jak zająć poprawną pozycję za kierownicą, co to podsterowność i nadsterowność, jak posługiwać się techniką międzygazu oraz jak dobrać optymalny tor jazdy.

Co więcej, francuski oddział tej niemieckiej marki zdecydował się podstawić kursantom nauki jazdy Porsche 911 w miejsce zwyczajnego samochodu. Parę osób miało zatem niepowtarzalną okazję przekonać się na własnej skórze jak bardzo te auta różnią się od pozostałych. Nietypowe są mocno zabudowany silnik umieszczony z tyłu oraz stacyjka znajdująca się z lewej strony od kolumny kierownicy.

Jednak to była dopiero rozgrzewka. Porsche wzięło na swoje szkolenia 8 osób. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że żadna z nich nie miała dokumentu uprawniającego do poruszania się w ruchu miejskim. Dla większości śmiertelników posiadających prawo jazdy, przejażdżka Porsche byłaby ekscytującym doświadczeniem. Jednak nieco innego rodzaju uczucia towarzyszyły jednej z kursantek, która… najzwyczajniej w świecie bała się tego, co ją czeka.

Pracę z amatorami rozpoczęto od absolutnych podstaw – „ten po prawej, to pedał gazu, kiedy go naciśniesz, auto jedzie naprzód”. Następnie nauczyciele zademonstrowali jak wygląda podsterowność, kiedy to przednia oś traci przyczepność. W dalszej kolejności przyszła pora na część praktyczną:

Wbrew pozorom podróż za kierownicą sportowego samochodu może być nie lada wyzwaniem. Wszelkie reakcje na ruchy kierownicą i dodanie gazu mogą okazać się wręcz zbyt gwałtowne. To, co powoduje uśmiech na twarzy u wprawnych kierowców, może budzić lęk i przerażenie wśród amatorów.

Cały klip wideo został stworzony z myślą o potencjalnych klientach, którzy docelowo po obejrzeniu materiału mieliby zainteresować się szkoleniem w Porsche Experience Center Le Mans. Pod okiem przeszkolonych instruktorów, za kierownicą sportowego samochodu i na odpowiednio przygotowanym obiekcie można znacząco doszlifować swoje umiejętności prowadzenia pojazdu.

Jacyś chętni?

Tagi: Duperele Porsche