17.03.2016 18:23

Lista najczęściej kradzionych samochodów w Warszawie w 2015

Stołeczni policjanci ujawnili listę najczęściej kradzionych w stolicy aut. Łącznie łupem złodziei padło w Warszawie w 2015 roku 2528 samochodów.

Lista najczęściej kradzionych samochodów w Warszawie w 2015
foto: policja.pl

Najczęściej kradzionymi autami okazała się być Toyoty – ich brak zgłosiło 571 właścicieli. Złodzieje interesowali się także Mazdą (379 kradzieży) oraz Hondą (349 zgłoszeń).

Zagrożeni mogą się czuć także właściciele Volkswagena (172 kradzieże), BMW (134), Forda (124) i Mercedesa (120). Tradycyjnie łakomym – ale z natury rzadkim – kąskiem dla złodziei pozostają samochody luksusowe.

Według danych udostępnionych przez policję, najczęściej kradzionym samochodem na stołecznych ulicach była w 2015 roku Toyota Yaris. Drugie pod względem zainteresowania złodziei auto to Mazda 6; za nią znalazły się Toyota Auris oraz Mazda 3.

Najczęściej kradzione są auta zaparkowane po prostu na ulicy – złodzieje mają ułatwioną sprawę dzięki bezpośredniemu dostępowi do pojazdu i możliwości przechwycenia komunikacji pomiędzy pilotem a samochodem. Taka wiedza pozwala na otwarcie auta bez ryzyka uruchomienia alarmu. Duża część kradzieży ma miejsce po wcześniejszym zdobyciu kluczyków (np. podczas robienia zakupów lub siedzenia w restauracji – kieszonkowcy są w stanie niepostrzeżenie je podebrać).

Popularne w zestawieniu przygotowanym przez policję są także metody „na butelkę”, na „wskoka”, „na kółko” i „na śpiocha”.

Niestety, wykrywalność kradzieży pozostaje bardzo niska – stołecznej policji udało się wykryć sprawców w 13% przypadków. Poważnym utrudnieniem jest szybki demontaż auta i sprzedawanie pochodzących z niego części – jak najszybsze poinformowanie o kradzieży pozwala liczyć na większą skuteczność organów ścigania. Mimo to policja patrzy optymistycznie w przyszłość, informując ustami podinspektor Magdalena Bieniak o zauważalnym spadku notowanych spraw.

"

W Warszawie jest coraz bezpieczniej. Jeszcze kilka lat temu każdego dnia do warszawskiej policji spływało po kilkadziesiąt zgłoszeń o kradzieży pojazdów. Teraz jest to maksymalnie kilka przypadków dziennie, chociaż zdarzają się też dni, w których nie otrzymujemy takich sygnałów. "

Ponad 75% kradzieży samochodowych dokonanych w ubiegłym roku na terenie Polski miało miejsce na parkingach niestrzeżonych, podwórkach, terenach osiedlowych lub parkingu przy obiekcie handlowym. Najmniej przypadków zgłaszano w przypadku pojazdów stojących na parkingach strzeżonych (0,5% wszystkich zgłoszeń) oraz na parkingach niestrzeżonych znajdujących się przy kościołach (0,1% przypadków).

Czy musicie bać się w Warszawie o swój samochód?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele