26.04.2016 12:58

Matt LeBlanc kontra Ariel Nomad w Top Gear

BBC ma niecne plany wobec swojego motoryzacyjnego show. Jego szeregi zasilił amerykański aktor, który ma zachęcić mieszkańców USA do oglądania brytyjskiej edycji programu.

Matt LeBlanc kontra Ariel Nomad w Top Gear
foto: kadr z wideo

Dlatego też LeBlanc jest chętnie pokazywany we wszelkich zwiastunach i zapowiedziach. To druga najważniejsza osoba po głównym prowadzącym – Chrisie Evansie. Tym razem w nowej odsłonie promocyjnego klipu wystąpił wyłącznie Matt, który zmierzył się z Arielem Nomadem. Sam początek jego przygody z tym pojazdem sugerował, że to będzie dla niego ciężki orzech do zgryzienia.

Lekki, nowoczesny, szybki i dający frajdę z jazdy – taki ma być ten samochód zdaniem jego twórców. To sportowe i bezkompromisowe auto ma wywiązywać się wyłącznie z podstawowych funkcji, pozwalając na bezproblemowe i szybkie przemieszczanie się. Podczas gdy wszystkie modele Ariela tworzone były dotychczas wyłącznie z myślą o torach, tak ten ma dostarczać ogrom radości z jazdy niezależnie od nawierzchni, po której się porusza. To typowe, nowoczesne buggy, zaprojektowane do poruszania się po najcięższych i najbardziej wymagających terenach.

Napędzany jest 4-cylindrowym silnikiem 2.4 i-VTEC K24 stworzonym przez Hondę. Wyciśnięto z niego 235 KM osiąganych przy 7200 obr./min. oraz 300 Nm przy 4300 obr./min. Jednostka współpracuje z 6-biegową skrzynią o krótkich przełożeniach wykorzystującą hydrauliczne sprzęgło. Nomad wyróżnia się bardzo bezpośrednim, mechanicznym układem kierowniczym – od oporu do oporu potrzebuje zaledwie 1,7 obrotów kierownicą. Jego nadkola wypełniają 15-calowe felgi z lekkich stopów metali okalane przez opony w rozmiarze 235/75/R15. Za nimi skrywają się hamulce w rozmiarze 290 mm.

Mierzący 3215 mm długości, 1850 mm szerokości i 1425 mm szerokości przy rozstawie osi 2348 mm Nomad waży jednie 670 kilogramów. W jego wnętrzu wygospodarowano miejsce na dwa lekkie, kompozytowe siedzenia kubełkowe z 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Producent deklaruje, że sprint od 0 do 100 km/h Ariel rozpędza się w 3,4 s, przy czym na osiągnięcie 165 km/h potrzebuje 8,7 s. Jego prędkość maksymalna to 201 km/h.

Za mankament Nomada można uznać brak konwencjonalnej karoserii, która chroniłaby osoby siedzące wewnątrz przed zanieczyszczeniami, piaskiem itd… O czym przekonał się Matt LeBlanc.

Premiera nowego sezonu Top Gear została opóźniona o dwa tygodnie. Pierwszy odcinek z nowej serii ma zostać wyemitowany 22 maja 2016 roku na kanale BBC2.

Tagi: #Duperele #Top Gear