14.11.2016 11:01

Najstarszy właściciel nowego Mustanga

Lennart Ribring jest 97-letnim Szwedem, który właśnie kupił najnowszego Forda Mustanga 5.0 V8. Przy czym jego historia z ikoną amerykańskiej motoryzacji rozpoczęła się w latach 60.

Najstarszy właściciel nowego Mustanga
foto: materiały prasowe

Właśnie wtedy Lennart zdecydował się na zakup protoplasty tego modelu, tym samym stając się jednym z pierwszych nabywców Mustanga w Szwecji. Ponad 50 lat później podjął podobną decyzję, o powodach której sam wspomina:

"

Zakochałem się w pierwszym Mustangu już w momencie jego prezentacji i od tamtego czasu ciężko mi było skupić moją uwagę na innych pojazdach. W tym aucie mogłeś poczuć się królem dróg. Myślę, że nie pożyję długo, dlatego chcę wykorzystać swoje możliwości i trochę się wyszaleć. "

Urodzony w 1919, Lennart Ribring zdał egzamin na prawo jazdy w wieku 18 lat, czyli w 1937 roku. Emerytowany biznesmen wciąż jest aktywny zawodowo – pracuje na niepełnym etacie jako księgowy.

ford2

Jego syn Michael, który pod okiem ojca uczył się jeździć samochodem w poprzednim Mustangu, jest zdania, że jego ojciec wciąż nadaje się do prowadzenia pojazdów mechanicznych, mimo swojego wieku:

"

Jego wzrok jest dobry, reakcje są w normie i prowadzi z taką pewnością siebie, której brakuje wielu kierowcom. "

Ford Mustang Lennarta napędza 5-litrowy silnik V8, rozwijający 420 KM i 530 Nm maksymalnego momentu obrotowego, trafiającego na tylną oś. Zdaniem producenta, taką moc udało się osiągnąć dzięki udoskonalonemu mechanizmowi rozrządu oraz nowocześniejszym głowicom. Fastback w odmianie z ręczną przekładnią rozpędza się od 0 do 100 km/h w 4,8 sekundy i potrafi osiągnąć ograniczoną elektronicznie prędkość maksymalną 250 km/h.

Amerykański producent samochodów stworzył auto kompletne – pojazd jest dobrze wyposażony, został starannie dopracowany i wyróżnia się atrakcyjną ceną. Do tego dochodzi bogata historia modelu. To wszystko pozwoliło Fordowi zmieść konkurencję z powierzchni ziemi. Amerykanom udało się na całym świecie sprzedać 110 00 Mustangów coupe i 30 000 w odmianie kabriolet. Tym samym Ford zdobył tytuł najchętniej kupowanego coupe. Najwięcej osób decyduje się na 5-litrowy wariant. Wyjątkiem są Chiny, gdzie większą popularnością cieszy się 2,3-litrowa jednostka EcoBoost.

O tym, że to kultowy model, świadczą liczne przedsięwzięcia. Narodowa Galeria Sławnych Wynalazców w Wirginii i Ford w 2016 roku zaprezentowali wyjątkowego Mustanga, będącego połączeniem nowego modelu oraz pierwowzoru. Z kolei Legoland Florida Resort z okazji 40. Rocznicy Mustang Club of America przygotował prawdziwych rozmiarów Mustanga stworzonego z klocków Lego.

Tagi: Duperele Ford