11.07.2017 10:29

Nowy bolid od studentów AGH

10 lipca 2017 roku, studenci z AGH Racing zaprezentowali nowy bolid. „Grażyna” bo tak nazwali swój pojazd, w lipcu wystąpi na zawodach w Holandii.

Nowy bolid od studentów AGH
foto: Zbigniew Sulima/ AGH

Ostatnio pisaliśmy o Lekkim Motocyklu Elektrycznym, który zaprezentowali studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. To jednak nie jedyny wynalazek stworzony przez studentów, którzy ujrzał światło dzienne.

W poniedziałek, 10 lipca 2017 roku, w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej został zaprezentowany bolid zbudowany przez studentów zrzeszonych w teamie AGH Racing. „Grażyna”, bo tak pieszczotliwie został nazwany pojazd jest wynikiem kilku lat pracy i już czwartym bolidem wykonanym przez uczniów AGH.

Według konstruktorów „Grażyna” różni się od swoim poprzedniczek nie tylko rozmiarem kół, ten został zmieniony z 13 cali na 10, ale także nowym pakietem aerodynamiczny oraz pneumatyczną skrzynią biegów.

bolid grazyna 3

Sercem tego niezwykłego pojazdu jest wolnossący silnik montowany oryginalnie w Hondzie CBR 600 RR PC40 (rocznik produkcji 2007-2008) a za jego pracę odpowiada komputer Ecumaster EMU spotykany również w samochodach rajdowych oraz driftowozach.

Bolid stał się chlubą nie tylko studentów. Według informacji prasowej zawartej na stronie AGH, w trakcie oficjalnej prezentacji zabrał głos opiekun projektu dr inż. Daniel Prusak.

"

Bardzo się cieszę, a jednocześnie bardzo wzruszam. Doskonale pamiętam każdy etap prac. Dziękuję władzom uczelni, a także sponsorom – jak wiadomo, taki bolid jest dużo droższy niż samochód kupiony w salonie. Co ważne, nasi studenci bez problemu znajdują pracę w branży automotive oraz zakładają własne firmy. "

Data premiery nie była przypadkiem, bowiem „Grażyna” w najbliższych dniach ma zostać przetransportowana do Holandii. Tam weźmie udział w zawodach Formuły Student, które skupiają studentów z całego świata. Co ciekawe, zmagania bolidów bardzo często dobywają się na torach, które tak dobrze znamy z wyścigów F1.

Który wynalazek studentów podoba ci się bardziej?

Aleksandra Kopka
Tagi: F1 Bolid Akademia Górniczo-Hutnicza AGH Racing