13.04.2016 15:01

Opłaty za przejazd remontowanymi autostradami mają być niższe

W związku z tym, że 4 kwietnia 2016 rozpoczęły się remonty nawierzchni na autostradzie A4, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza przeprowadzić rozmowę z koncesjonariuszami w celu ustalenia nowej wysokości opłat.

Opłaty za przejazd remontowanymi autostradami mają być niższe
foto: Wawok / Reporter / East News

Chodzi o nic innego, jak o to, że skoro kierowca płaci pieniądze za usługę, to także ma prawo wymagać. W końcu mozolna jazda autostradą to istny koszmar, w który za wszelką cenę nie chcemy być uwikłani. Wjeżdżając na tego rodzaju drogi oczekujemy, że będziemy mogli się poruszać w okolicach dopuszczalnych 140 km/h.

Często jednak nasze wyobrażenia zderzają się z szarą, okrutną rzeczywistością, przez co jesteśmy zmuszeni na niektórych fragmentach wlec się z minimalną prędkością. Ciężko obok takich sytuacji przejść obojętnie, chyba że to rezultat zdarzenia losowego…

Kwestią przypadku nie były jednak remonty jednego z koncesjonariuszy, który bez względu na wykonywane czynności pobierał dokładnie takie same opłaty jak w normalnych warunkach. Ręka sprawiedliwości sądu najwyższego nałożyła karę na tego zarządce dróg w wysokości 1,3 mln zł. Uznano takie postępowanie za praktykę monopolistyczną. Poza tym nie trudno się nie zgodzić, że remontowany fragment drogi nie do końca pokrywa się z definicją autostrady jako takiej… I to właśnie z tego względu opłaty powinny być niższe.

Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wyraziło chęć wprowadzenia zmian w tym zakresie. Obecnie w tej sprawie nie są prowadzone dyskusje, niemniej w planach znalazło się podjęcie rozmów z koncesjonariuszami. Docelowo chodzi o to, żeby kierowcy podróżujący autostradą podczas jej remontu płacili wymierną sumę za usługę, z której korzystają – Jerzy Szmit poinformował portal „RynekInfrastruktury.pl”.

Co ciekawe, na samej autostradzie A4 remont rozpoczął się 4 kwietnia 2016 roku. W związku z tym na odcinkach objętych modernizacją, wprowadzono ograniczenia prędkości. Docelowo wymieniona ma zostać warstwa ścieralna jezdni na fragmencie od węzła „Brzeg” do węzła „Opole Zachód” (około 28 km). W każdym z 4 etapów prowadzonych remontów wyłączone z ruchu będą odcinki o długości od około 6,5 do 9,3 km. Zakończenie robót drogowych przewidziano na 30 czerwca 2016 roku.

Zmiany ku lepszemu?

Tagi: #News