31.08.2016 09:12

Pełnowymiarowy Qashqai narysowany długopisem 3D

Nissan podjął się nietypowego wyzwania, tworząc największą rzeźbę przy pomocy długopisu 3D. Rezultaty prac robią nie lada wrażenie.

Pełnowymiarowy Qashqai narysowany długopisem 3D
foto: materiały prasowe

Podczas gdy Seat do promocji swojego najważniejszego modelu – Ateca – zatrudnił artystę specjalizującego się w budowie rzeźb z piasku, Nissan obrał nieco inną drogę. Japończycy postanowili powalczyć o uwagę, wykorzystując nowoczesną technologię – długopis 3D. Właśnie przy pomocy takiego narzędzia udało się stworzyć replikę Qashqaia w proporcjach 1:1.

Za projekt odpowiada zespół artystów korzystających z długopisu 3D Doodler Create 3D, pozwalającego rysować obiekty poprzez podgrzewanie plastiku o średnicy 0,7 mm do temperatury 230 stopni Celsjusza. Do stworzenia pełnowymiarowego SUV-a wykorzystano nitki plastiku o długości 13,8 kilometra. Sama rzeźba wymagała ogromnych nakładów pracy. Sztab ludzi łącznie poświęcił na to przedsięwzięcie 800 godzin, o czym wspomina wiceprezydent działu designu w Nissanie Europe – Koji Nagano:

"

Nasza marka zawsze chętnie angażuje się w projekty, w których design może zostać wyrażony w nietypowy sposób i przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Nasz artystyczny zespół zdecydowanie przesunął znaną ludzkości granicę możliwości długopisów 3D, tworząc niewiarygodną rzeźbę naszego flagowego Qashqaia Black Edition. "

Zupełnie tak jak model, który obrano za wzorzec, tak i zaprezentowana na zdjęciach replika wyróżnia się elementami wyposażenia Tekna, w tym specyficznym krojem aluminiowych felg i oznaczeniami. Rzeźba mierzy 4,4 metra długości i 1,6 metra wysokości. Została opracowana niespełna 2 miesiące po tym, gdy pierwsze modele z tej wyjątkowej serii trafiły na rynek w Wielkiej Brytanii.

Nissan Qashqai Black Edition dostępny jest w dwóch kolorach nadwozia – czarnym i białym. Auto wyposażono między innymi w 19-calowe felgi oraz panoramiczny dach. Kierowcy do dyspozycji mają system monitorowania pasa ruchu, samoistnego hamowania w razie wykrycia zagrożenia, rozpoznawania znaków oraz automatycznego parkowania.

Auto dostępne jest w połączeniu z jedną z dwóch jednostek napędowych – 1.5 dCi o mocy 110 KM lub 1.6 dCi generującą 130 KM. Biegami żonglować może 6-biegowa skrzynia ręczną lub zautomatyzowana X-Tronic.

Ten najbardziej luksusowy model SUV-a Nissana kosztuje w Polsce od 117 050 zł. Łącznie na rynek europejski trafi 3360 egzemplarzy, a do Polski – jedynie 30 z nich.

Jak Wam się podoba rzeźba i samochód?

Tagi: Duperele Nissan Galeria