19.07.2016 09:44

Peugeotem 206 CC „złapał” pobocze na autostradzie

W Polsce przybywa coraz więcej sieci dróg ekspresowych i autostrad. Korzystają na tym wszyscy. Prawie...

Peugeotem 206 CC „złapał” pobocze na autostradzie
foto: kadr z wideo

Na tego rodzaju drogach można utrzymywać jednostajną prędkość, co skutkuje mniejszym zużyciem paliwa. W dodatku nie trzeba podejmować ryzykownych manewrów wyprzedzania z obawą, że jakiś samochód będzie najeżdżać z naprzeciwka. Choć i takie sytuacje niestety mają niekiedy miejsce na drogach ekspresowych. Już nie wspominając o tym, że czas podróży skraca się do minimum. Nikła jest również szansa, że „coś” wyskoczy nam pod koła – czy to człowiek, czy zwierzę.

Niemniej wypadki zdarzają się niemalże wszędzie. Są wręcz nieuniknione, chociażby przez wzgląd na czynnik ludzkiego błędu. Jedna z niebezpiecznych sytuacji została uwieczniona kamerą pokładową na autostradzie A2 pomiędzy Łodzią a Koninem. Kierowca niebieskiego Peugeota 206 CC jadący lewym pasem zjechał na pas zieleni, w wyniku czego stracił przyczepność. Obracając się wokół własnej osi wypadł z drogi, mijając energochłonne barierki:

Poruszając się z prędkościami autostradowymi należy mieć świadomość, że wszelkie gwałtowne ruchy kierownicą mogą skończyć się utratą panowania nad samochodem. Kierowca francuskiego kabrioletu może mówić o szczęściu w nieszczęściu. Nie wiadomo bowiem jakby się ten wypadek skończył w przypadku uderzenia w barierki. Teoretycznie mógłby się od nich odbić i wpaść pod koła ciężarówki. Ponadto skutki tego zdarzenia mógłby dramatycznie pogorszyć otwarty dach.

O tym, że na polskich drogach dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych informuje policja. Statystyki zdają się odzwierciedlać liczne filmy nagrane kamerami pokładowymi. Kierowcy niekiedy popisują się pełnym wachlarzem niebezpiecznych zachowań. Część z nich próbuje pouczać innych, ostro hamując przed maską wybranego pojazdu, inni ignorują linie namalowane na jezdni, przy okazji nie zerkając w lusterka lub błędnie oceniając prędkość.

Nie brakuje również osób blokujących lewy pas ruchu w imię „wyższej idei”. Kolejnym z nagminnie popełnianych przez kierowców błędów jest omijanie aut stojących przed przejściem dla pieszych.

Sytuacja z kierowcą Peugeota 206 CC jest książkowym przykładem tego, dlaczego poruszając się kabrioletem lepiej „łapać” tzw. wiatr we włosach, niż pobocze...

Tagi: Duperele