13.04.2017 11:01

Polacy wydrukowali i przetestowali oponę z plastiku

Czy felga z PLA wytrzyma jazdę samochodem? Takie pytanie zadali sobie autorzy filmu opublikowanego na YouTubie.

Polacy wydrukowali i przetestowali oponę z plastiku
foto: kadr z wideo

Twórcy felgi zdecydowali się na zastosowanie modelu dwuczęściowego, który docelowo miał zostać połączony w oponie. Powodem tej decyzji były przypuszczenia, że maszyna nakładająca oponę na felgę najprawdopodobniej uszkodziłaby ją. Następnie zrealizowano ambitne plany za pomocą drukarki Urbicum GX.

O szczegółach projektu opowiedział jeden z autorów tego przedsięwzięcia:

"

Felga została wydrukowana z PLA. Cały wydruk trwał 40 godzin na dyszy 0,8 mm z prędkością efektywną 158 mm na sekundę, przy przyspieszeniach 5000 mm/s2. Z takich ciekawostek: drukarka zużywała 3 kilogramy filamentu w ciągu 24 godzin. A obie części ważą około 5,5 kilograma. "

Felgę zaprojektowano pod Fiata Pandę, a miała zostać zamontowana na Oplu Vectrze. Wkrótce okazało się, że obręcz jest zbyt mała i nie da się jej normalnie zamontować, dlatego ostatecznie przykręcono ją odwrotnie.

Przy okazji autorzy nagrania wyjaśnili dlaczego auto testowe było w tak opłakanym stanie. Wszystko przez udział w zawodach Wrak Race. Po przejechaniu pokaźniejszego dystansu, felga okazała się być nienaruszona. Wtedy postanowiono przełożyć obręcz na przednią oś. Niestety ze względu na tarczę hamulca wadzącą o śruby nie udało się. Niemniej, intensywne testy pokazały, że konstrukcja była trwała, o czym wspomniano podczas podsumowania:

"

Nasza felga przetrwała profesjonalne testy. Pewnie fajnie byłoby ją sprawdzić przy jeszcze wyższych prędkościach, 100, 120, 130 km/h. Taka obręcz nie jest na przykład odporna na temperaturę, tak jak stalowa. Przy dużych prędkościach być może te śruby zaczęłyby się grzać i roztopiłoby to plastik. Nie wiem tego, fajnie byłoby to przetestować. Pokazuje to w każdym razie, że druk 3D można wykorzystywać nie tylko do drukowania figurek, ale też do czegoś użytecznego. Na przykład taka felga wyszła nam kilogram lżejsza niż takie same koło ze stalową felgą. "

Korzystalibyście?

Tagi: Duperele