24.07.2017 14:59

Policja wlepia też mandaty za zbyt wolną jazdę

„Kierowco, zwolnij” – ten apel policji może być pułapką. Za zbyt niską prędkość grożą mandaty i punkty karne.

Policja wlepia też mandaty za zbyt wolną jazdę
foto: materiały prasowe

Problem jeżdżących zbyt zostrożnie i zakłócających w ten sposób płynność ruchu wypłynął przy okazji pojawienia się raportu przygotowanego w Belgii – wynika z niego, że w tym raju w ciągu roku 650 osób otrzymuje mandaty za brak wystarczającej prędkości.

150 przypadków dotyczy pojazdów jadących po autostradzie – w Belgii obowiązuje dolne ograniczenie prędkości wynoszące 70 km/h – kto jedzie wolniej, ryzykuje ukaranie mandatem.

Pół tysiąca mandatów zostało w Belgii wystawionych kierowcom, którzy wlekli się po drogach lokalnych.

Jeśli myślicie, że w Polsce mandat można otrzymać tylko i wyłącznie za zbyt mocne naciskanie pedału gazu, to jesteście w błędzie. Kodeks drogowy pochyla się bowiem nad problemem kierowców zostawiających zbyt bezpieczny margines w stosunku do dopuszczalnej prędkości maksymalnej.

Taryfikator wygląda następująco – kierowca poruszający się z prędkością utrudniającą innym użytkownikom ruch może zostać ukarany mandatem w wysokości od 50 do 200 zł, a na jego konto zostaną dopisane 2 punkty karne.

Przygotowanie statystyk dotyczących częstotliwości karania polskich kierowców za zbyt wolną jazdę zajmie policji trochę czasu – nie należy oczywiście się spodziewać, żeby miały one znaczący wkład w kolekcjonowanie punktów karnych.

Policja czuwa nad bezpieczeństwem i płynnością ruchu – dla wielu zaskoczeniem było więc wystosowanie przez nią apelu, żeby… jeździć szybciej. Wielu kierowców, widząc znak o odcinkowym pomiarze prędkości na wszelki wypadek zwalnia do 50 km/h, nawet jeśli dopuszczalna prędkość jest wyższa.

Wpływa to niekorzystnie na płynność ruchu, wydłuża czas podróży oraz powoduje niebezpieczne sytuacje na drodze, gdy zirytowani opieszałym tempem kierowcy starają się jak najszybciej wyprzedzić jadący wolno pojazd.

Za co nie chcielibyście dostać mandatu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele