24.11.2016 10:35

Policjanci kontra ograniczenie prędkości do 30 km/h

Samochody są coraz mocniejsze, bezpieczniejsze, a także skuteczniejsze w próbach hamowania i w slalomie. Dlatego można poddawać w wątpliwość słuszność niektórych ograniczeń prędkości.

Policjanci kontra ograniczenie prędkości do 30 km/h
foto: kadr z wideo

Poruszając się po drogach publicznych, powinniśmy przestrzegać wszystkich zasad ruchu drogowego, w tym ograniczeń prędkości – nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy. O ile ograniczenie do 30 km/h nieopodal szkoły nie budzi zastrzeżeń większości kierowców, o tyle taki sam znak postawiony przy wjeździe do niektórych miejscowości już tak. Szczególnie jeśli teren zabudowany oznacza parę budynków po jednej stronie, szczere pole po drugiej i długą prostą.

To nie zmienia faktu, że policjanci powinni dawać dobry przykład obywatelom, bezwzględnie stosując się do zasad ruchu drogowego, co nie zawsze im się udaje. Pewien kierowca za pomocą dwóch kamer pokładowych nagrał filmik, na którym widać jak radiowóz chwilę wlokąc się za pojazdem poruszającym się z maksymalną dozwoloną prędkością 30 km/h, postanowił go wyprzedzić. Jakby tego było mało, funkcjonariusz nie zasygnalizował prawidłowo manewru, którego się podjął:

Całe zdarzenie może wydawać się tym bardziej irytujące dla wszystkich kierowców, którzy kiedykolwiek dostali mandat za przekroczenie prędkości w podobnych okolicznościach. To dobrze znany scenariusz, gdy policjanci wyskakują zza budynków, czy zarośli, dbając niekoniecznie o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, tylko o to, by kierowcy płacili mandaty do budżetu, o czym w kwietniu 2016 roku wspomniał Jarosław Zieliński, zapowiadając „koniec z łapankami w celu zasilenia budżetu”.

Jak poinformował autor filmu, sceny rozgrywały się w Lesznowoli, w powiecie Piaseczyńskim. Jego zdaniem to krótkie nagranie obrazuje bezsensowne ograniczenia prędkości.

Nie ma co do tego wątpliwości, że kierowcy korzystający z dróg publicznych powinni przede wszystkim być rozsądni, dbając nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu drogowego...

Tagi: Duperele