27.02.2017 08:57

Policjant łopatologicznie o kierunkowskazach

„Branża samochodowa poczyniła ogromny postęp w dziedzinach technologii i bezpieczeństwa” – tymi słowami policjant rozpoczął swój wywód na temat… kierunkowskazów.

Policjant łopatologicznie o kierunkowskazach
foto: kadr z wideo

Mundurowy ze stanu Indiana w USA postanowił nagrać filmik uświadamiający kierowców o zaletach prawidłowego używania kierunkowskazów. Każdy uczestnik ruchu drogowego jeżdżący po publicznych drogach powinien dostatecznie wcześnie sygnalizować zamiar wykonania manewru. Dzięki takiemu postępowaniu można uniknąć wypadku, a także przyczynić się do upłynnienia ruchu, o czym wspomniał sam bohater nagrania:

"

Co jeśli wam powiem, że każdy samochód standardowo dysponuje wyposażeniem, które nie tylko pomoże uniknąć wypadków, ale również w pewnym stopniu zapobiega agresji drogowej. Pokaże wam. Jeśli spojrzycie na kierownicę, za nią, po lewej stronie znajdziecie manetkę, jest naprawdę niesamowita. Jeśli pociągnięcie ją w dół, pokażę wam co się stanie. To zdumiewające. Na przedzie waszego samochodu zacznie migać światło. Po pociągnięciu na dół, sygnalizujecie zamiar skrętu w lewo. Ale to nie działa tylko z przodu – z tyłu również miga światło sugerujące, że chcecie skręcić w lewo lub zmienić pas. Analogicznie, jeśli podniesiecie manetkę, efekt będzie odwrotny. Po raz kolejny: manetka znajduje się przy kole kierowniczym. Dokonanie tego może wymagać odstawienia kawy, telefonu komórkowego, czy czegokolwiek innego, co trzymacie w rękach i utrudnia wam prowadzenie. Jeśli podniesiecie manetkę, zasygnalizujecie zamiar skrętu w prawo. "

Gdyby każdy uczestnik ruchu drogowego starał się ułatwiać życie pozostałym kierowcom, pieszym i rowerzystom, jazda po drogach publicznych byłaby znacznie przyjemniejsza. I nie chodzi tutaj tylko o prawidłowe używanie kierunkowskazów, które też jest niezwykle istotne, ale przestrzeganie pozostałych przepisów.

Na końcu filmiku policjant wystosował apel do wszystkich kierowców:

"

To nie tylko właściwy sposób postępowania, to nie tylko popełnianie wykroczenia w przypadku nieużywania kierunkowskazów, ale to sposób na bycie uprzejmym na drodze i pomoże ludziom dookoła zrozumieć twoje zamiary skrętu lub zmiany pasa, dlatego proszę używajcie kierunkowskazów. "

Co sądzicie o tej instrukcji?

Tagi: Duperele