18.07.2016 16:24

Porsche 908-04 Concept, czyli projekt fanów marki

Gran Turismo Vision to projekt zainicjowany przez twórcę serii Gran Turismo – Kazunori Yamauchi. O co w nim chodzi?

Porsche 908-04 Concept, czyli projekt fanów marki
foto: materiały prasowe

Kazunori poprosił firmy samochodowe o to, by zaprojektowały idealne ich zdaniem auta typu GT. Wielu producentów poszło za ciosem i stworzyło futurystyczne wizje pojazdów, prezentujące oryginalną stylistykę.

908-04 Concept nie jest jednym z tych aut. Nie ma nic wspólnego z wirtualną grą. Fakt, zostało zainspirowane przez pozostałe prototypy Gran Turismo. Jednak za projektem stoi 6 niezależnych designerów. Pojazd został opracowany w myśl „powrotu do korzeni” przez pasjonatów motoryzacyjnych, skupionych na doznawaniu radości z jazdy samochodem, kochających wyścigi.

Charakterystyczny pociągnięty tył, jak i sama nazwa, są nawiązaniem do legendarnego modelu Porsche 908 LH wyprodukowanego w 1969 roku. Z kolei przód tego pojazdu przywodzi na myśl stylistykę znaną z modelu Mission E. Wzór felg inspirowany został flagowym samochodem z gamy Porsche, czyli hybrydowym, bezkompromisowym 918.

Mimo, że to tylko wizualizacja, 908-04 Concept wygląda niczym projekt gotowy do wdrożenia do produkcji. Aerodynamiczne nadwozie opracowano z myślą o tym, by zapewniać dużą siłę docisku przy wyższych prędkościach. Znaczek z boku „e-hybrid” nie pozostawia wątpliwości w kwestii napędu. W tej odważnej interpretacji Porsche miałoby być napędzane tandemem, czyli jednostką spalinową oraz silnikiem elektrycznym, na wzór Porsche 918.

Za projektem stoją Alan Derosier, Marcos Beltrao, Martin Peng, Guillermo Mignot, Hasan i Tom Wheatley. Auto ich marzeń miałoby być napędzane „starą, dobrą przekłądnią ręczną”. To tylko podkreśla chęć tej szóstki do tworzenia w pełni mechanicznych pojazdów, czego ich zdaniem brakuje wielu współczesnym modelom Porsche.

Projektanci za cel postawili sobie opracowanie samochodu z duszą, w którym forma pełni ściśle okreśone funkcje. Tym samym chcieli przypodobać się innym fanom tej niemieckiej marki ze Stuttgartu.

Zespół ma nadzieje, że projekt przypadnie ludziom do gustu i nie zostanie odebrany jako coś kompletnie „przerysowanego”.

Jak Wam się podoba?

Tagi: Duperele Porsche Galeria